Отвъд геодезията

Електронен нос помириса бактерии на МКС

Учени проведоха експеримент „Електронен нос“, който показа, че вътрешната повърхност на Международната космическа станция (МКС) е замърсена с бактерии и гъбички, съобщи ТАСС.
Това съобщават специалисти от руския Институт по медико-биологични проблеми в резюме към доклад, подготвен в рамките на Кралските четения по космонавтика.
Както се отбелязва в документа, благодарение на новия научен прибор „Електронен нос“ („Е-нос“) могат да се улавят газовете, отделяни от бактериите и гъбичките и така бързо се установява замърсяването с микроби във вътрешността на МКС.
„Бяха проведени общо 12 измервателни сесии, при които с прибора бяха открити както гъбички, така и бактериално замърсяване на някои повърхности в станцията“, се казва в резюмето.
Учените подчертават, че при дълги космически полети, включително и при бъдещите междупланетни експедиции, е важно да се осъществява оперативен микробиологичен контрол на вътрешните повърхности на станцията и на оборудването.
„Е-нос“ дава възможност за анализ на количествените нива на бактериите и гъбичките, без да се налага да се изпращат проби на Земята. „Приборът достоверно показва наличието или отсъствието на микрофлора на образците материали и на повърхностите от интериора на МКС, а при наличието на видове организми, включени в базата му данни, правилно определя таксономическата им принадлежност“, се отбелязва в доклада.

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us