Поредното Шесто европейско биенале на ландшафтната архитектура се проведе в каталунския град Барселона в края на септември. Тази година темата беше „Водни пейзажи“(„Liquid Landscapes“). На уникалното събитие за ландшафтните специалисти в цяла Европа беше анонсиран и победителят на европейската награда за ландшафт – Rosa Barba European Landscape Prize. В тазгодишния конкурс участваха 427 проекта от целия свят. От тях бяха одобрени 302, а международното жури класира девет финалисти.
Паркът Нансен в Осло
Nansen Park, Bjobekk & Lindheim – Tone Lindheim, Fornebu, Осло, Норвегия
Работата представлява създаване на нов парк върху територията до летище. Паркът е проектиран като динамичен диалог между плоскостта на летището и създаване на повече органични форми на пейзажа. Водно пространство пресича цялата композиция от север на юг. В парка има площад и амфитеатър
Алеята край плажа в Бенидорм
Playa Ponente Promenade, Office of Architecture in Barcelona – Carlos Ferrater
Lambarri, Xavier Martн, Бенидорм, Испания
Алеята за разходки край плажа е важен обект – той се намира на границата между сушата и морето, трябва да е функционален, да издържа на вятъра и бурите, и в същото време да не е бариера между двете пространства. Тази алея е както оживено място, така и място и за отдих, медитация и почивка.
Място за почивка в Херхуговард
Recreational Area, Bureau Alle Hosper – Berrie van Elderen, Херхуговард, Холандия
Водата е основен елемент в този проект, който предлага на хората почивка и спортни занимания. Проектът предлага съхраняването на водата. Особено важно е способността за експеримент въпреки установените норми.
Гробището в Лангедик
Langedijk Cemetery, B.G. Brands Architects, S. Karres. Zuid Scharwoude, Лангедик, Холандия
Гробищният парк е обграден от вода и водата го разделя на отделни пространства, където са урните на напусналите този свят. Те са свързани с паркове, а подходът, по който е решено пространството, създава усещане за безкрай.
Градина към музей в Барселона
Can Framis Museum Garden, BAAS + EMF – Jordi Badia – Martн Franch, Барселона, Испания
Романтичният проект на градината е в стила на класическия каталунски парк. Изключително спокойствие във френетичния град, където се намира паркът.
Студентско градче в Дания
Copenhagen Business School Campus, Marianne Levinsen Landskab MDL PLR, Фредериксберг, Дания
Студентското градче е на края на града и е превърнато в място, където всички искат да отидат. Запазени са големите пространства и в същото време са озеленени с млади дъбове, които създават нова градина в градчето.
Старото пристанище в Тел Авив
Regeneration of the port’s public space, Mayslits Kassif Architects, Тел Авив, Израел
Изключителен проект, който показва как едно обществено пространство може да бъде изключително лично и гостоприемно.
Замъкът в Силвеш
Silves Castle Hillside, Estudos e Projectos de Arquitectura Paisajista, Lda – Joгo Ferreira Nunes, Силвеш, Португалия
Проектът се занимава с това да усвои входа към замъка като място, което е приятно и не е само за специални нужди. Новите алеи позволяват и различен поглед към старинната крепост.
Градски парк в Жирона
Urban Park in the Perellу area, Ruisаnchez Architects. Жирона, Испания
Паркът е система от тераси до минаващата наблизо река. Паркът има буйна растителност благодарение на идеята да повтаря естествените форми на водното пространство. Радва се на голяма обществена подкрепа.
Носителят на престижната европейска награда тази година е от Израел. Дали той заслужава признанието – само хората могат да кажат. Важното е, че европейските ландшафтни архитекти имат място за изява и в родните си страни – чрез проектите, и на този конкурс. Можем да пожелаем да има и българско участие.