Убийството на невъзможното
Райнхолд Меснер
ИК Книгомания
Преди 50 години Райнхолд Меснер пише статия със заглавие „Убийството на невъзможното“, след като осъществява своето най-трудно изкачване на Средното ребро на Сас дла Круш (Хайлигкройцкофел) в Доломитите. С този текст започва промяна на основните ценности в катеренето и се слагат основите на движението за чистото катерене. В днешната книга „Убийството на невъзможното“ Меснер събира над 30 статии, с които известни катерачи от цял свят дискутират темата за предела в алпинизма. Един от текстовете е на големия български катерач Боян Петров. Това е последната статия, която пише, преди да поеме към изкачването на Шиша Пангма.
За българското издание Меснер пише авторска бележка, в която говори за Петров. „За съжаление сред тези гласове вече го няма Боян Петров – алпинист, когото се научих да ценя благодарение на Сандро Филипини, който го познаваше добре и ми разказваше за неговите изкачвания. Особено бях впечатлен от тройния му успех през 2014 г. – на Канчендзьонга, Броуд Пик и К2 (последните два, изкачени един след друг в рамките на осем дни). Огромно постижение дори само от физическа гледна точка“, пише Меснер.
„Сандро ми каза, че статията на Боян Петров за нашата книга е била последното нещо, което е направил в София преди тръгването си за фаталната експедиция. Боян му я продиктувал в навечерието на полета, с който заминал за Шиша Пангма. „Много жалко, че един от най-силните хималаисти през последните години остана на китайския осемхилядник завинаги.“
„Сандро казваше, че има изображения, заснети от изпратения твърде късно спасителен хеликоптер, документирали следите на Боян Петров много по-високо от лагер 3. Възможно е да е успял да достигне върха преди инцидента, в който е загинал. В миналото той вече бе показал своята мощ и решителност, катерейки соло, а също и пръв, отваряйки маршрути – нещо много рядко в алпинизма днес. Аз го наричам „пистов“. Едва ли е възможно да се разкрие какво именно му се е случило на Шиша Пангма. Но това не променя почитта, която изпитвам не само към алпиниста, но и към човека Боян Петров“, добавя Меснер.
„Дълбоко ценя хората, които отиват в планината в търсене на себе си, с уважение към нея и към населението, живеещо в околните долини. Такъв беше Боян. А освен това беше и учен, като първите, които преди двеста години стават основатели на алпинизма. Като учен той изрече важни думи за необходимостта да браним природата и създанията, които я правят жива и които той изучаваше с толкова страст винаги, дори и когато беше ангажиран с най-висшите си мечти.“
Боян Петров изчезна в опит да изкачи Шиша Пангма миналата година, а книгата на Меснер бе представена на 7 февруари – рождената дата на Петров.
Меснер е първият човек, изкачил самостоятелно Еверест (8848 м) без кислороден апарат, и първият, изкачил всичките 14 осемхилядника.
{module [180]}