Отвъд геодезията

Най-старият кратер на Земята е на 2 229 милиарда години

Учени определиха точната година, когато метеорит се е блъснал в Земята и е образувал най-стария запазен кратер от удар, съобщиха АФП и в. „Индипендънт“.
Кратерът Ярабуба в Западна Австралия е с 200 милиона години по-стар от най-близкия си съперник. Там е паднал метеорит преди 2 229 милиарда години.
По онова време в този район е имало ледници. Симулациите показват, че ако метеоритът, образувал кратера, е ударил континентален лед, той е изхвърлил 5000 трилиона килограма пара в атмосферата. Това би могло да промени климата на планетата, дори да създаде парников ефект, причинил края на периода известен като „Земя-снежна топка“.
Учените от университета „Къртис“ са датирали кратера, използвайки минерали от него, променени от удара. Подобно датиране е сложно, защото земната повърхност се изменя с времето – тектониката и ерозията преместват материалите. Затова много старите кратери са трудни за идентифициране.
Материали, изхвърлени от кратери на повече от два милиарда години, са намирани в части на Австралия и Африка. Самите кратери обаче не са открити.
Кратерът Ярабуба е с диаметър 70 м, но трудно се разграничава заради ерозията на първоначалната структура

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
  • САЩ с доклад за НЛО
    САЩ с доклад за НЛО

    НАСА обяви, че изучаването на неидентифицирани летящи обекти (НЛО) ще изисква нови научни техники, включително и модерни спътници, както и промяна в начина, по който

  • Китайци си изкопаха път през Великата китайска стена
    Китайци си изкопаха път през Великата китайска стена

    Двама китайци прокопаха с багер Великата китайска стена, за да си направят път. Инциентът е станал през август. Двамата са били задържани в Китай, след

  • НАСА възстанови контакта с Вояджър 2
    НАСА възстанови контакта с Вояджър 2

    НАСА е възстановила комуникацията със сондата „Вояджър 2“ благодарение на така наречения „междузвезден вик“, съобщават световните агенции. Сондата, изстреляна през 1977 г., сега се намира

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us