Отвъд геодезията

Панди, плужеци и мравки създават биогориво

В момент, в който светът се стреми към по-екологични източници на енергия, пандите, плужеците и мравките могат да помогнат на учените в добива на биогориво, предава Ройтерс.
Специалистите изследват уникалната способност на споменатите животни да разграждат растителния материал, включително и бамбука. Изучаването на тези механизми може да помогне на науката при произодството на биогорива от растителен материал. Те трябва да заменят сегашните изкопаеми източници на енергия, предизвикващи глобално затопляне.
Специалисти от датския университет в Орхус проучват специалните ензими и микроорганизмите, с които животните разграждат сухия растителен материал, като дърво, трева и остатъците от посевите.
Биологът Алберто Скома се заинтересувал от темата, посещавайки зоологическа градина в Белгия и по-специално заграждението на пандите. Той иска да разбере как тези симпатични и едри животни успяват да усвоят достатъчно храна от бамбук, за да могат да оцелеят единствено с негова помощ. Скома е обединил усилията си с четирима други учени в 3-годишен проект, който си поставя за цел да проучи храносмилателните системи не само на пандите, а и на португалските плужеци и на мравките листорези.
„Интересуваме се от червата на пандите и кой точно ензим и по какъв начин разгражда бамбука“, коментира биологът. Много правителства по света са включили биогоривата в техните програми за възобновяема енергия, но защитниците на околната среда им опонират, че ще възникне конкуренция за използването на земята, предназначена за хранителни култури.
Но направата на биогорива от отпадъчен растителен материал или отглеждането на бамбукови плантации може да направи производството много по-приемливо и екологично. „Пандите консумират невероятни количества бамбук – около 10 кг на ден, а след 12 часа погълнатата храна вече е изхвърлена от организма им“, коментира Скома.
В предишно проучване при вземане на проби от изпражнения на панди учените можаха да отгледат бактерия в лабораторни условия, която отново захраниха с бамбук. Специалистите установиха, че тези организми бързо разграждат биомасата и я превръщат в етанол и водород, които са потенциални горива.
Освен това, тъй като бамбукът се задържа в организма на пандите за толкова кратък период, те не произвеждат метан в храносмилателния си тракт. А е известно, че метанът е един от големите причинители на парниковия ефект. Той се отделя от селскостопанските животни в огромни количества.
Новото изследване на датския екип, което ще стартира през тази година, подсказва за значителен потенциал за широкомащабното производство на биогориво по един устойчив начин, констатира агенцията.

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us