Светът все по-бързо се урбанизира. Повече от половината хора на планетата от над седемте милиарда жители живеят в градовете. Четвърт от гражданите живеят в градове с население от поне един милион души. Осем процента от всички живеят в т. нар. Мегаполиси – с население най-малко от 10 милиона души. И този процент се разраства постоянно.
Мегаполисите са модерен феномен. В Античността населението в градовете е достигало най-много милион, а след залеза на Римската империя почти хилядолетие няма град, който да достигне 1 000 000 обитатели заради болести, глад, войни, катастрофи. Преди индустриалната революция единствено Багдад става с милион население през 925 година, но за кратко. До новото време. През 1775 г. Пекин нараства до милион, а Лондон достига тази цифра през 1825 г. Ню Йорк е смятан за първия мегаполис в света – през 1930 година населението му е 10 милиона души. Между 1820 г. и 2010 г. ръстът на брутния вътрешен продукт на глава от населението нараства десет пъти и този икономически прогрес се свързва с урбанизацията, напредъка в земеделието, в медицината.
Днес градовете над милион обитатели са около 500, като най-голям град на съвремието ни е японската столица Токио с 30 милиона жители. Три от десетте най-големи градове са във високо развити държави – Токио, Сеул и Ню Йорк, показва статистиката на годишния доклад на DemographiaUrbanArias.
Шанхай, Пекин и Гуанджоу са в Китай, останалите мегаполиси са в розвиващите се страни. Мексико сити и Сао Пауло вече не са в челната десетка.
Докато през 50-те години на миналия век в големите градове живееше една трета от населението, очакванията са урбанизацията да продължи и към 2030 г. 60% от населението на земята да живее в градовете, а през 2050 г. – две трети.
20. Калкута (Колката), Индия
Население: 14,6 милиона души
Гъстота: 12200 човека на кв. км
Столица на британска Индия до 1912 г., днес Калкута е център на индийската култура, изкуство. Става популярен покрай мисиите на майка Тереза.
Жителите обичат да дъвчат и плюят гутка – смесица от бетел, гасена вар, тютюн и палмово масло, която е основен замърсител на улиците на града.
19. Банкок, Тайланд
Население: 14,9 милиона души
Гъстота: 5800 човека на кв. км
Столицата на Тайланд се развива бързо през последните години, а в града са центровете на много мултинационални компании. Градът се намира на делтата на реката Чао Прая. Градът е изложен на наводнения.
18. Лос Анджелис
Население:15 милиона
Гъстота: 2400 човека на кв. км
Лос Анджелис е втори по-големина град в САЩ след Ню Йорк. Изключително бързо се развива през последните години. почти 40% от обитателите му са родени извън САЩ, основно в Мексико, Гватемала и Южна Корея.
17. Кайро, Египет
Население: 15.6 милиона
Гъстота на населението: 8900 човека на кв. км
Най-големият град в арабския свят и в Африка е на брега на Нил. Ал Кайра, както го наричат на арабски, означава Триумфиращият. Място на най-голямата музикална и филмова индустрия в арабския свят.
16. Дака, Бангладеш
Население: 15,66 милиона
Гъстота на населението: 43 500 човека на кв. км
Най-гъсто населеният мегаполис, в който основен транспорт са рикшите.
15. Москва, Русия
Население: 16,1 милиона
Гъстота на населението: 3 500 човека на кв. км
Руската столица има второто в света най-натоварено метро след Токио, обслужващо повече от 9 милиона човека на ден.
14. Осака-Кобе-Киото
Население: 17,4 милиона
Гъстота на населението: 5 400 човека на кв. км
Комбинация от индустриалния град Осака, пристанището Кобе и старата културна столица на Япония Киото, мегаполисът Кансай е известен с дзен градините си и с гейшите си.
13. Мумбай (Бомбай), Индия
Население: 17,7 милиона
Гъстота на населението: 32 400 човека на кв. км
Столицата на киното на Индия е сред градовете с най-висока раждаемост в света. Половината от населението живее в колиби при липса на чиста питейна вода.
12. Мексико сити, Мексико
Население: 19,4 милиона
Гъстота на населението: 8 800 човека на кв. км
Градът е 10 пъти по-голям отколкото е бил през 1940 г. Най-големите му неудобства е престъпността, мръсния въздух, лошата инфраструктура.
11. Сао Пауло, Бразилия
Население: 20,3 милиона
Гъстота на населението: 7 500 човека на кв. км
Най-богатият град в Латинска Америка е и град на бедност и престъпност. 6000 души биват убити по улиците му всяка година. Повече от половината жители са под 20-годишна възраст. В Сао Пауло се намира и най-голямата японска общност извън Страната на изгряващото слънце.
10. Гуанджоу, Китай
Население: 20,5 милиона
Гъстота на населението: 6 000 човека на кв. км
Важно пристанище, градът е индустриална столица на Китай. След Азиатските игри през 2010 г. в града са разрушени много сгради, за да се отвори ново пространство, а цените на недвижимите имоти летят нагоре.
9. Ню Йорк, САЩ
Население: 20,6 милиона
Гъстота на населението: 1 800 човека на кв. км
Манхатън е модел за модерна градска среда. Ню Йорк е един от малкото градове в САЩ, в които не е нужно да имаш собствен автомобил. В града се говорят 170 езика и е пример за мултикултурна общност.
8. Пекин, Китай
Население: 21 милиона
Гъстота на населението: 5 500 човека на кв. км
В китайската столица замърсяването на въздуха е пет пъти над нормите на Световната здравна организация, въпреки милиардите, инвестирани в екологията. Въпреки че много хора се придвижват с велосипеди, всеки ден в града се появяват 15 000 нови коли.
7. Карачи, Пакистан
Население: 22,1 милиона
Гъстота на населението: 23 400 човека на кв. км
Бързо развиващ се град заради прииждащите от селските райони. След като Пакистан извоюва независимост, стотици хиляди мюсюлмани от Индия се заселват в града и оказват влияние на неговата икономика.
6. Шанхай, Китай
Население: 23,41 милиона
Гъстота на населението: 6100 човека на кв. км
Финансовата столица на Китай е и градът с най-скъпа автобусна система с повече от хиляда линии. Граднанебостъргачите – 35 сградисависокинад 200 метра.
5. Сеул, Южна Корея
Население: 23,48 милиона
Гъстота на населението: 10 400 човека на кв. км
Един от най-чистите градове в Азия, градът е само на 50 км от тежковъоръжената граница със Северна Корея.
4. Манила, Филипините
Население: 24,1 милиона
Гъстота на населението: 15 300 човека на кв. км
Историческият център на града е атракция за туристите, а хиляди живеят без ток и вода.
3. Делхи, Индия
Население: 24,9 милиона
Гъстота на населението: 12 100 човека на кв. км
Място на контрастите, в Делхи се говорят 20 езика, като английският служи за бизнес делата, хинди и пенджаби са за всекидневна употреба, а урду говорят мюсюлманите.
2. Джакарта, Индонезия
Население: 30,5 милиона
Гъстота на населението: 9 500 човека на кв. км
Джакарта се развива главоломно след икономическата криза през 2005 г. Въпреки широките пътища в града стават сериозни задръствания. Там важи правилото за най-малко трима пътници в колата по улиците на града.
1. Токио, Япония
Население: 37,8 милиона
Гъстота на населението: 4 400 човека на кв. км
Огромната агломерация поглъща Йокохама, Кавасаки и Чиба. Въпреки големината си, транспортът в града е изключително ефикасен. Токийското крайбрежие е засушено, така че да се създаде повече жизненно пространство.