Асоциацията на геодезическите фирми (АГФ) изпрати на 17 декември 2013 г. предложение до изпълнителния директор на Агенцията за геодезия, картография и кадастър (АГКК) инж. Валентин Йовев във връзка с критериите, показателите и точковата система за оценка на предложенията в процедури за създаване на кадастрални карти и кадастрални регистри.
Предложенията са обсъдени и съгласувани с членовете на асоциацията и с представители на геодезическата общност. Основното предложение на АГФ е техническите показатели да имат 70% влияние, а икономическите – т.е. най-изгодната оферта да носи 30% за кандидата.
Минималните изисквания за допустимост на кандидатите трябва да са следните. Фирмите трябва да имат специфичен оборот от геодезически и кадастрални дейности за последните три години, който да се определя в зависимост от площта на всеки конкретен обект на база на основна цена от 500 лв. за хектар – т.е. например за 200 хектара – 1000 лв. за всеки 200 хектара трябва да отговаря по един експерт с правоспособност от АГКК за работа по ЗКИР, а за обекти над 200 хектара – ръководител на проекта с правоспособност от АГКК, със специфичен опит над 5 години и с поне един завършен проект на КК и КР. За всеки 200 хектара кандидатът трябва да има следното собствено или наето оборудване – тотална станция или GPS приемник, автомобил, комплект софтуер за обработка на геодезически измервания и създаване на КК и КР. За обекти над 200 хектара да се изисква внедрена система за контрол на качеството ISO 9001/2000 или еквивалент и минимум един изпълнен проект за кадастрална карта (КК) и кадастрален регистър (КР) за последните пет години.
АГФ представят и показатели за оценка на техническите предложения (70%).
Максималният брой точки по първия критерий са 40, а самият показател е Адекватност на предложената методология за изпълнението на техническото задание. Максималните точки ще се получават, ако участникът е предложил детайлно описание на поставените цели и задачи в конкретното техническо задание и е интерпретирал заданието спрямо професионалния си опит, като демонстрира подробно познаване на проблематиката и изискванията на действащите нормативни документи. Важно е кандидатът да е отчел спецификата на обекта и конкретното техническо задание.
Вторият критерий е организацията за изпълнението на поръчката, който би донесъл максимално 20 точки, ако кандидатът е предложил детайлно описание за организацията на работата при изпълнение на конкретното техническо задание. Трябва да са описани конкретни стъпки за изпълнение на всяка от задачите, тяхната последователност и взаимна обвързаност за крайната цел. Трябва да е представена детайлна структура и да е доказан капацитетът на участника за изпълнението на техническото задание. Необходима е също и работна програма и времеви график с предвижданията за организацията на екипите и конкретните отговорности на експертите, както и взаимодействията на страните по договора за качествено изпълнение на заданието в предвидения срок.
Третият критерий е управление на качеството при изработването на КККР и отговорността за дефектите, който би донесъл максимално 10 точки на кандидата. Трябва да е представен подробен план за управление на качеството с конкретни стъпки и отговорности за поетапно качествено изпълнение на задачите. Трябва и план за управление на рисковете, като е приложена подходяща методика за качествен и количествен анализ на рисковете по време на изпълнението на дейностите, съобразени със заданието и със спецификата на обекта. Трябва да бъде представена и стратегия за реакция при различни рискове с детайлна оценка на тяхното влияние върху изпълнението на задачата. Трябва да има и изградена стратегия за реакция при различните рискове с детайлна оценка за влиянието им върху изпълнението на задачата. Трябва да бъдат описани конкретни предложения за поемане на отговорност за дефекти като отстраняване на непълноти и грешки; геодезическа дейност по изпълнение на влезли в сила съдебни решения, постановени по жалби срещу одобрената КККР и други.