Делегация на ЕС в Хашемитското кралство Йорданияи FIG
Европейският съюз отпуска 1 милион евро за развитие на техническия и административен капацитет на кадастъра и поземлената администрация на Йордания. Договорът за сътрудничество бе подписан през февруари 2016 г., а бенефициерът е Йорданската агенция по кадастъра (Department of Lands and Survey – DLS).
„Стремим се да предоставяме точна база данни за сгради и имоти, която да отговаря максимално на реалността, особено когато става въпрос за картите и скиците,“ заяви тогава министърът на финансите на Йордания Омар Малас.
Йорданската агенция по кадастъра получава средствата по проекта, наречен „Намаляване на несъответствия между физическата реалност и кадастралната информация в Йордания“. Другите субекти, които ще бъдат финансирани по проекта, са общината на Аман, министерството на регионалното развитие, Кралският географски център и Асоциацията на геодезически фирми на Йордания (Association of Owners of Land Survey Offices).
Европейско-йорданското споразумение ще се изпълнява в сътрудничество с правителствата на Холандия и Швеция в течение на 18 месеца.
Министърът на планирането и международното сътрудничество на Йордания Имад Факхури коментира, че досегашните европейски проекти са подобрили уменията на персонала и качеството на геодезическата продукция в страната му. Става дума за завършилия успешно през април 2013 г. първи проект с участието на Швеция за подобряването на работата на Йорданската агенция по кадастъра.
Посланикът на Европейския съюз в Йордания Андреа Матео Фонтана оцени като много добро сътрудничеството между Брюксел и Аман в областта на кадастъра и геодезията, като го определи за подпомагащо реформите в близкоизточната страна. Шведският посланик в Йордания Хелена Гьондал Риц посочи заслугите на шведската и на холандската служби по кадастъра. „Проектът има много измерения заради това, че освен да подобрява услугите и самия кадастър, допринася за обмен на знания и умения”, коментира Риц.
Шефът на Йорданската агенция по кадастъра Моен Сайех подчерта ползата от точна кадастрална информация за развитието на кралство Йордания.
95% от територията на страната с кадастър
Кадастърът на Йордания съдържа едновременно кадастрална и имотна информация. В страната работят 33 офиса за регистрация и 3 геодезически групи, които се занимават със заснемането. Регистърът съдържа информация за имената на собствениците, дяловете, броя на имотите, границите на имотите, цена на имотите, сервитути и данни за ипотеките.
С кадастъра в страната са ангажирани министерството на финансите, агенцията по кадастъра и геодезистите, които правят заснеманията. Исторически кадастърът на Йордания стъпва на ислямския закон.
В момента целият кадастър е дигитализиран. За качеството на предлаганите услуги Йорданската агенция по кадастъра е сертифицирана по ISO 2001. Всички офиси са свързани онлайн с централизираната база данни. Клиентите получават кадастрална информация, скици на имотите, информация за собствениците на имотите. Агенцията е част от големия проект за електронно управление на страната и предоставя онлайн цялата информация. Всъщност директна връзка с кадастралната база данни имат министерството на правосъдието, министерството на вътрешните работи, министерството на финансите, гражданската регистрация и общината на Аман – т.е. не е нужно да се правят допълнителни проверки в отделни офиси и служби, а цялата информация за собствеността е централизирана.
Повече от 95% от територията на страната е вкарана в кадастъра. За сравнение – в България едва за 19,7% от земята има кадастрална информация.
Предизвикателства
Естествено дори и в доста подредения йордански кадастър има пропуски. Съществуват неточности между физическите граници и регистрираните в кадастъра, на места липсва важна кадастрална информация, свързана с различните нива на сградите. В страната има недостиг на квалифицирани кадри, които да осъществяват постоянната поддръжка на кадастралната информация. През последните години има скок в сделките с недвижими имоти, което увеличава необходимостта от подготвени кадри и от добре работещ кадастър. Същевременно нараства и броят на имотите, които имат повече от един собственик, което води до усложнения в информацията.
Надеждите
Кадастърът на Йордания не спира да се развива. Доказателство за това е и последният проект, в сътрудничество с Европейския съюз. Експертите си поставят за цел използвайки ортофото заснемането и сателитните снимки да произведат кадастрални карти за районите, в които те липсват, както и да добавят нови слоеве информация за различните сгради. Основна цел на Йорданската агенция по кадастъра е да се поддържа кадастралната информация. Философията на работещите в кадастъра в Йордания е, че той трябва да е достъпен както за хората, така и за всички държавни институции и служби, за да се улесни обслужването на гражданите, събирането на данъците и търговията с имоти.
Развиването на кадастъра в Йордания се прави с разбирането, че именно той е в основата на разумните решения за бъдещо развитие на страната и за по-добрите инвестиции.
Статистика Площ на Йордания 89000 кв. Км – 80% пустиня – 15% населени места – 4% обработваема земя – под 1% гора – 65% от земята е собственост на държавата |
Сделки Населението е 5,5 милиона. Парцелите са 1,4 милиона. Собствениците са 1,5 милиона, като 14% от тях са жени. Годишно се правят около 100 000 сделки с имоти. Средно таксата за сделка с имот е 10% от очаквана сума на сделката. |
Малко история След края на Първата световна война и разпадането на Османската империя ООН дава мандат на Великобритания да управлява голяма част от Близкия изток, като под нейно управление е и територията на Йордания. През 1946 г. страната получава независимост и се превръща в Хашемитското кралство Йордания. Един от дълго управляващите крале е Хюсеин, който е на власт до 1999 г. Той успешно води страната да устоява на натиска на големите САЩ и СССР тогава. През 1967 г. Йордания губи Западния бряг от Израел през 1967 г. по време на Шестдневната война. През 1988 г. крал Хюсеин се отказва от тази територия и през 1994 г. подписва мирен договор с Израел. Крал Абдула II, най-големият син на крал Хюсеин, поема трона след смъртта на баща си през 1999 г. |
Икономика Йорданската икономика е сред малките в Близкия изток. Страната изпитва недостиг на вода, нефт и други природни ресурси. През първото десетилетие на новото хилядолетие крал Абдула осъществява значителни икономически реформи, като например разширяване на външната търговия и приватизация на държавните компании, които привличат чуждестранни инвестиции и средногодишният икономически растеж е от 8% през 2004 г. След световната икономическа криза през 2008 г., страната поддържа растеж от 2,8% на година. Йордания внася газ от Египет и Израел и нефт от Саудитска Арабия. През август 2015 г. Йордания изтече тригодишното споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) за 2 милиарда долара, което подпомогна икономиката на страната. Напливът от над 630 000 сирийски бежанци от 2011 г. насам поставя страната под допълнителен натиск. |
Петра Древният град Петра може би е най-популярното място от Йордания. Дори днешната столица на страната Аман отстъпва пред славата на столица на набатеите. Петра се намира в планинска долина Вади Муса („Долината на Мойсей“). Градът е достъпен през тясно дефиле, а забележителните му, изсечени в скалите сгради са запазени непокътнати. Първите известни обитатели са едомците, които живеели тук около 1000 г.пр. Хр. Според Библията те били потомци на Исав, а препратките в Битие към място наречено Села, почти сигурно се отнасят за Петра. Към IV век пр. Хр. Петра е населявана от арабското племе набатеи, което изсича много от фасадите на сградите. Мястото е естествена крепост, а благодарение на канали градът е снабден с изворна вода. Скоро набатеите от почтени овчари се превърнали в митничари – започнали да налагат такси на преминаващите пътници, които довели до растеж на града. Петра станала голям търговски център, а гръцките пътешественици носели легенди за красотата ѝ. През II век пр. Хр. набатеите дори секат монети. От I век в Петра прониква и християнството, а през V в е документирано, че тя е седалище на християнска епархия. През VII в. попада под властта на мюсюлманите и впоследствие потъва в забрава с появата на по-достъпни търговски селища като Палмира на североизток от Дамаск. По време на Йерусалимското кралство остатъците от града са завзети от крал Балдуин I и той остава под контрола на кръстоносците до 1189г. Градът е забравен от Запада до 1812 г., когато швейцарският изследовател Йохан Лудвиг Буркхарт не го преоткрива. |