Разработката на Norkart предлага и интерфейс за програмиране
Създаването на триизмерни карти и триизмерен кадастър е мечта може би на всеки геодезист и на всеки обикновен човек, който поне веднъж е имал нужда от кадастрални услуги. Сбъдването на тази мечта може би не е толкова далече за норвежците. Както Геомедия вече писа, още през 1995 г. се създава комисия за обновяване на Закона за кадастъра, която формулира три основни типа 3D-собственост: под земната повърхност; издигнати на пилони и конструкции на пилони в морски и водни басейни. Пример за прилагането на триизмерния кадастър е Осло. Градът е с 520 000 жители на територия от 454 km², като 75% от нея е гора. Застроената територия е 112 km² и има 70 000 отделни собствености, като 8 000 принадлежат на общината. Всички сгради са 262 000. Градът е картиран в мащаб 1:500 и 1:1 000, а от 1996 г. на всеки три години се прави фотограметрично заснемане. Всички карти са достъпни в интернет, като цялата информация може да бъде принтирана. Картната система съдържа кадастрална информация като граници на имоти и регистрационни номера. Различните карти могат да бъдат комбинирани и с ортофото, както и със снимки с висока резолюция.
Днес Норвегия се сдоби с 3D карта на цялата страна.
В световен мащаб повечето държави създават двуизмерни кадастрални карти, които се поместват онлайн публикуване. Двуизмерни са общите устройствени планове, общински планове, плановете, показващи граници на имоти, както и петната за нови строителни проекти. Въпреки популярността не всеки гражданин лесно може да разчете подобен вид карти. В Норвегия обаче всеки може лесно да се ориентира, след като дружеството Norkart пусна чисто нови 3D карти, под заглавието Kommunekart 3D, които покриват цялата страна и има потенциала да направи революция използването на картите.
Основната цел на 3D визуализация е повече яснота, по-голяма равнопоставеност и по-добро разбиране. Хората извън бизнеса с геодезията често възприемат картите и данните по тях като нещо изключително сложно, но използването на 3D визуализацията позволява всички данни – от устройствени планове, до основни пътни и обществени транспортни разработки – да бъдат визуализирани лесно.
Новият Kommunekart 3D дава на норвежците по-точен и подробен модел отколкото Google. Той осигурява полезни, информативни и лесно разбираеми карти. Разработката е направена в пряка връзка с норвежките картографски власти, а разработеният софтуер свързва всички геодезически данни, които са на разположение. Така се постига база данни, съдържаща най-точните векторни данни от всички общини. Благодарение на тази банка от информация могат да се произвеждат специализирани карти, които да служат на кадастъра, в строителството, за географски анализ, за създаване на 3D изображения.
Общините предоставят полезна и ценна информация за обществеността, а благодарение на базата данни могат да ги обогатяват за собствените си нужди и да адаптират картите за всеки конкретен случай. Например може да използват различните решения, които дава 3D картата – снимки в перспектива, различните текстури или тематична информация, събрана на едно място. Например, предложена нова сграда може лесно да се монтира в съществуващия 3D модел. Създателите са убедени, че тази комбинация от географски данни и 3D картографски решения ще създаде значителна стойност и печалби.
От миналата есен Norkart работи в сътрудничество с шведската фирма Agency9. Комбинацията от това сътрудничество води до две основни подобрения: добавянето на софтуера CityPlanner, който дава възможност за редактиране, издателска дейност и помощ за планиране) на портфейла и интерфейс за програмиране (API), който позволява да се разработват нови програмни решения върху добре подготвената и работеща платформа.
За създаването на картата са взети под внимание редица изисквания. Доброто функциониране навсякъде, по всяко време и на всички платформи зависи от организацията на данните. Структурата трябва да е проста, но да съдържа достатъчно информация. Четенето и обработката на данните трябва да бъде бързо. Kommunekart 3D започна от идеята за разработването на полезни 3D данни за клиентите, които биха могли да използват повторно изключително точна добра информация. Друга цел е базата да бъде лесна за използване, да работи добре на всички платформи: смартфони и таблети, както и настолни компютри. Подобрения са направени в различни части – увеличаване на данните, обработката им, бързината на четенето на данните, връзката им с други елементи, които засягат определен откъс от 3D картата.
Официалната версия на Kommunekart 3D е пусната през пролетта на 2016 г. по време на норвежките дни на геоматиката. От тогава до сега са направени много подобрения, отбелязва консултантът по ГИС към Norkart Кенет Ойен Ериксен. Например в 3D модела днес покривите са в червен цвят, за да се отличават от стените. Обновяването ще бъде непрекъснато в бъдеще. Планира се в следващата версия например бутонът „Помощ“ да има и опция за настройване на часа и датата за анализ, при която да се вижда как изглежда дадена сграда на слънце и на сянка например. Друг елемент, който най-вероятно ще се реализира в следващата версия, е Get Feature Info (GFI), който ще позволява на потребителите да кликват навсякъде на картата или на сграда, за да получи информация за точно тази точка и област. Така ще има зониране информацията, като се правят връзки например със закони, свързани с мястото, до връзки с функционалния сайт на самата сграда – т.е. ако например сградата е на кино – ще се отваря сайтът на киното.
В бъдеще ще има и опция за „птичи поглед” над даден район, тъй като много хора искат например да видят къде отиват предварително и 3D визуализация ще предложи много по-добра възможност за това.
За по-дългосрочен план, компанията обмисля и да предлага идеи за маршрути, свързани с автомобилен, железопътен и въздушен транспорт. Ще е възможно да се наблюдава и процесът на строителство във времето, да се наблюдават промените в устройствени планове за даден период от време и дори да се наблюдават данни като трафика, подобно на FlightRadar24.
Единственото лошо на разработката на 3D карта е това, че до момента е само за Норвегия. И е само на норвежки.
Все пак надеждите са, добрият пример да е заразителен.
Още за кадастъра на Норвегия тук:
Хелге Онсруд, Законотворчеството и 3D кадастърът в Норвегия, Геомедия, 2009
Още за 3D кадастъра тук