На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.
Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.
В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.
В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.
„Карааланишки водопад“
под вр. Карааланица, Южна Рила, обл. Благоевград
Височина: 34.7 m
Среден наклон: 36⁰
Приблизителни координати: 42.0728⁰, 23.4887⁰
Карааланица в превод от турски означава Черна поляна. Така се казва и най-високият връх в Южната част на Рила – вр. Карааланица – 2716 метра. Под високите му каменисти склонове са се сгушили четири езера, две съвсем малки, и две по-големи, от които надолу по течението на реката се достига до красивия и изящен каскаден Карааланишки водопад. Той е целогодишен, като през пролетните месеци достига забележително пълноводие и създава неповторим декор за красивите, вековни рилски гори. Достъпът до водопада е лек ако се подходи от курорта Семково или от хижа Македония, но доста сложен ако е на слизане от върха. От Семково, по черен коларски път разстоянието е около 11 км, и ако се пътува с автомобил, то е желателно да бъде вископроходим, а от хижа Македония разстоянието е почти 7 км по хоризонталния път на водохващането. Пътят от Белица до Семково е 17 км, по вече почти изцяло обновен и асфалтиран път.
Измерването на височината на водопада беше направено с тотална станция и два лазерни далекомера, независимо един от друг. По водния пад има изразена каскадна част, което наложи рефлекторно мерене на разстояния и наклони до отражателна призма, носена от един от екипа. Той е специалист с алпийска подготовка, тъй като трябва да прекоси водния пад на няколко места по мокрите и хлъзгави скали, по които и през юли се спускат мощни бързеи, за да осигури необходимата видимост за геодезическите инструменти. Тази дейност е високорискова и следва да се изпълнява единствено от много добре подготвени в алпийската част специалисти, с каквито екипът, за щастие, разполага. Използвани са тотална станция Topcon GM50 и лазерни далекомери „Tracklife“ и „SNDWAY 600“, а измерванията са от три различни точки на стоене.
От направените геодезически измервания се установи точната максимална височина на водния пад на Карааланишкия водопад от 34.7 метра, с общ наклон от 36 ⁰ и обща дължина на пада около 61 метра.
Определянето височината на Карааланишкия водопад е дело на екип в състав: доц. Борислав Александров, инж. Радослав Николов и планинския водач Момчил Цветанов, участници в проекта БН-305/24 към ЦНИП при УАСГ, за геодезически измервания на водопади в България.
Водопадът се посещава от туристи и наистина награждава усилията на всеки, посветил от времето си да обогати своя взор и да се потопи в уникалната природа на планината Рила.