Тази малка река започва като стръмен планински поток, подскачащ по канарите на резерват Северен Джендем. Поради най-високия статут на защитена територия, достъпът до това място е възможен само с разрешение на МОСВ, каквото нашият екип получи.
Каскадата “Мушичев дол“
Резерват Северен Джендем, Стара планина
Височини:
Водопад „Мушичев дол“ 1 – 16.0 метра
Водопад „Мушичев дол“ 2 – 64.3 метра
Водопад „Мушичев дол“ 3 – 38.6 метра
Водопад „Мушичев дол“ 4 – 9.8 метра
Водопад „Мушичев дол“ 5 – 35.7 метра
Приблизителни координати: 42.7374⁰ N, 24.9220⁰ E
След дълго и стръмно изкачване сред горите на Балкана, се появиха първите гледки, които веднага ни показаха, че ни предстои нелека задача. Самото придвижване в района е истинско предизвикателство, а за намирането и достигането на точка, подходяща за измерванията се иска много катерене през рискови зони и несъмнено – доза късмет.
В района на сливането на Мушичев дол с негов ляв приток, се извисяват множество къси скални ребра и скали, вкопани частично в измамно приветливите тревисти склонове, които на места са толкова стръмни, че чак се чудиш как се задържа тревния слой при всичките порои, лавини и каменопади, каквито несъмнено има.
Още с вкопаването си в северните склонове, водите на планинския поток срещат скалите и формират серия от водопади, някои от тях почти слети. Именно затова, определянето на структурата на тази каскада изискваше измерването да бъде направено от една единствена точка. Само така можеше да бъде изграден коректен профил и би било възможно да се фиксира структурата на каскадата и отделните водопади.
След внимателен оглед и още по-внимателен подбор на линията на придвижване, планинският водач Момчил Цветанов и алпинистът Мартин Тинев успяха да достигнат набелязана заравнена площадка, която има пряка видимост към цялата каскада на водопадите и същевременно е достатъчно широка, за да гарантира безопасност по време на измерването. Резултатът от измерванията установи наличието на 5 водопада, чиито височини са както следва:
Геоморфологията на водопадите в района е изключително сложна. Паралелно с Мушичев дол, в северните склонове на планината са всечени редица стръмни скалисти улеи, по които има многобройни водни падове, чиято височина и принадлежност към определението „водопад“ следва да се установяват за в бъдеще. Същевременно трябва да си даваме сметка, че това е резерват и преследването на резултати, трябва да бъде поставено на една везна със запазването на природата в него.
Рубриката Геодезия и водопади отразява резултатите от научен проект, започнал през 2024 г. в Центъра за научни изследвания и проектиране (ЦНИП) при Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Той е под ръководството на доц Борислав Александров от УАСГ. Интердисциплинарният екип, включващ учени в областта на геодезията, геоморфологията и климатологията, изследователи и професионални планински водачи, прави стандарт за тяхното измерване и създава национален „Регистър на водопадите в България“.
В настоящата поредица ви запознаваме в отделни интересни аспекти на работата на екипа, потапяйки читателя в непристъпни планински дерета и непознати досега водопади.