На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.
Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.
В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.
В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.
„Мъховия водопад“
планина Витоша, София
Височина: 10.6 m
Среден наклон: 62⁰
Приблизителни координати: 42.6053⁰, 23.2909⁰
Този малък, останал в неизвестност водопад, е скрит във Витоша, буквално на 150 метра над оживената туристическа пътека между Бай Кръстю и заслон Кикиш. На това място се сливат два планински потока. Изненадващо или не, той не е разположен на по-буйната, пълна с малки скокове Драгалевска река, а на далеч по-скромния, дори обрасъл през лятото поток, идващ откъм Орлово гнездо.
Когато го достигнете, особено в по-сух сезон, няма да видите нищо повече от вадичка, стичаща се по покритите с мъх скали. Направо да се чуди човек, как тук изобщо се е образувал водопад! В действителност обаче, на това място водата достига оголен на левия склон скален участък. Вероятно в даден момент се е спускала в дясно от него, по ясно личащо легло, но носените наслаги са го запушили, с което пътя на водата се е изместил наляво, изливайки се през скалния участък.
До 2024 година за този водопад на практика няма никаква информация. В далечната 1998 година, слизайки откъм скалите Орлово гнездо, планинския водач Момчил Цветанов се натъква на водопада и с една от последните останали пози на лентовия си фотоапарат, прави снимка на бъдещата си съпруга. Благодарение на тази снимка, през 2024 година той се връща за да открие водопада по спомен. Тъй като никъде не е открита информация за него, той му дава името „Мъховия водопад“, заради покритата с мъх скала, по която се спуска.
Мъховият водопад е висок 10.6 м. и е най-подходящ за наблюдение на пролет, когато снеговете, захранващи потока се топят.
Автор: Момчил Цветанов