На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.
Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.
В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.
В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.
Вторият водопад е Мечкулски водопад
Височина: 51.3m
Среден наклон: 54⁰
Приблизителни координати: 41.8229⁰, 23.1674⁰
Мечкулски водопад – перлата в короната на Пирин планина, е разположен по течението на едноименната река, в близост до с. Мечкул, общ. Симитли. Със своите 51.3 m, първенецът на планината е скрит в трудно достъпен каньон, с отвесни скални масиви, достигащи над 60 m височина. Достъпът до него се осъществява през широколистна гора, започвайки от мегалитното светилище „Св. Мина“. Маршрутът не е маркиран, като на места липсва обособена пътека, а последните метри от него предлагат и малко по-екстремно слизане по скалист терен.
Водопадът може да бъде наблюдаван от две места, които не са обезопасени. Едното представлява скален масив, разположен фронтално срещу него, а другото, всъщност е най-високата точка на водния пад. Независимо от къде се наблюдава първенецът на Пирин, е необходимо да се подходи с изключително внимание, като посещението на горната точка на водопада, изисква алпийско осигуряване.
Години наред красотата на Мечкулски водопад е известна само на местното население. До 2014г., когато научил за него от тях, планинският водач Момчил Цветанов го открива чрез проучване по локални геоложки белези. Докоснал се до магията на това очарователно място, той решава да го разкрие пред туристическия свят, като се заема и с амбициозната задачата да определи неговата височина.
През месец октомври, 2023 г. бе организирано второто измерване на водопад, по геодезически способ, след Дяволското пръскало. То се осъществи от скала, разположена в близост до най-високата точка на водния пад, при изключително екстремни условия и алпийско осигуряване на екипа и измервателната техника. Още на място стана ясно, че височината от 51.3 m поставя Мечкулски водопад на първо място по височина в Пирин, като след допълнителна обработка на измерванията, тя бе потвърдена.
Магията на водопадите е известна на хората от много време, а Мечкулският водопад, със своята недостъпност и очарование, тепърва ще пленява осмелилите се да го потърсят и открият!
Автор: Борислав Александров