В този район на Лозенска планина никога не е имало водопад. Нагоре по течението на реката има скок, често наричан от туристи „водопад“ но със своите 1.8 м височина, той не влиза в тези критерии. След проучването ни, бяха локализирани 3 водопада, горните два от които са съответно 3.1 и 3.2 метра. Последният от трите, е описваният тук водопад.
Този малък, червен чаровник е скрит съвсем близо до магистрала „Тракия“. И, забележете – не става дума за някаква трудно достъпна и неизвестна локация. Разположен е буквално на 50 м от черен път, но района около него е покрит с гъста растителност и вероятно затова тъне в забвение. Вторият водопад (3.2 м), за който споменахме, е разположен буквално отгоре и в горната му точка може да се види циментова греда, вероятно е част от някакво водно съоръжение, отклоняващо води от реката. Това показва, че мястото е известно на хората, създали и ползвали съоръжението.
Именно затова е странно, че в нито една книга за планината и района, не е споменат разположеният на метри по-надолу красив, скален водопад. „Червеното гърло“ е име, сложено му спонтанно при измерването, защото то най-точно описва врязващата се в червеникавата скала река. Водата е прокопала стръмен канал в скалата и изкача с ефектна струя в широкия тъмен вир.
Измерването показа височина от точно 6.1 метра. Поради близостта на водопада до магистрала „Тракия“ и потенциалът му да се превърне в местна забележителност, екипът ни го отбеляза и в Google maps. Работи се за почистване на района и улесняване на достъпа до водопада, така че съвсем скоро Червеното гърло ще ви очаква…
Рубриката Геодезия и водопади отразява резултатите от научен проект, започнал през 2024 г. в Центъра за научни изследвания и проектиране (ЦНИП) при Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Той е под ръководството на доц Борислав Александров от УАСГ. Интердисциплинарният екип, включващ учени в областта на геодезията, геоморфологията и климатологията, изследователи и професионални планински водачи, прави стандарт за тяхното измерване и създава национален „Регистър на водопадите в България“.
В настоящата поредица ви запознаваме в отделни интересни аспекти на работата на екипа, потапяйки читателя в непристъпни планински дерета и непознати досега водопади.