Земеделието в Холандия достигна своя пореден връх през 2016 г., като страната е изнесла селскостопанска продукция за 85 милиарда евро по целия свят, което прави страната с площ от само 41 543 квадратни километра втора по износ в света. На първо място и през този период са САЩ. България изобщо я няма в тази класация (Вж. https://knoema.com/cduhihd/world-exports-and-imports-of-agricultural-products)
Родните производители получават държавни субсидии за екологично земеделие, като държавният фонд изплати близо 17,5 млн. лв. по биологичните мерки 10 и 11. Подпомагането е достигнало до 2800 земеделски стопани. Въздушната обработка на земеделските култури у нас е на път да изчезне, предупреждават авио операторите.
Новите народни избраници обещават устойчиво земеделие. Основни приоритети са максималното усвояване на европейските мерки за подкрепа. Продължаване на политиките на балансирано и диверсифицирано земеделие, както и приемането на нов Закон за храните, който да защитава българските производители. Говори се за опазване на горите и редуциране на ползването на дървесина от зрелите гори. Никъде обаче не се споменава интелигентното земеделие. То обаче е характерно за Холандия.
Прецизното земеделие, известно също като „интелигентното земеделие“, вероятно ще продължи да бележи ръст, благодарение на помощта, която фермерите в Ниската земя получават от геопространствените технологии.
Използването на глобални навигационни спътникови системи (ГНСС) и по-специално на GPS там вече се превърна в задължително за сектора на селското стопанство. Фермерите ползват различни машини, предлагащи решения за увеличаване на производство и подобряване на добива. Всички дейности – засяване, прибиране на реколтата и опрашване, се извършват много по-ефективно, отколкото в ерата отпреди ГНСС.
Но не са само ГНСС технологиите. Друг важен помощник на земеделците е дистанционно наблюдение, което може да се извършва както от космоса със сателити, така и от безпилотни летателни апарати (БЛА). Все повече земеделски стопани започват да използват дрони, които са относително малки и сравнително евтини. Най-напреднали сред тази технология е многоспектърното изображение, но то засега е доста скъпо. Въпреки това земеделието се развива в правилната посока.
Тази технология може да подпомогне по-ефективното използване на торове или намаляването на пестицидите. Многоспектърните изображения са добър инструмент, за да се определят показатели като състояние на дадена култура – недостиг или изобилие на хранителни вещества или вода. Друга важна иновация са термалните камери, които също дават подробна информация.
Глобалната спътникова система за позициониране GPS остава основен стълб в доброто земеделие. Очаква се тя да даде тласък и на следващия етап в умното земеделие – при използването на земеобработващи машини, които не се нуждаят от човек, който да ги управлява.
В момента доста световни компании са се насочили към създаването на прототипи на такива машини.
Бъдещето на земеделието обаче е неразривно свързано с ГНСС технологиите.