По програма Еразъм+
Любка Пашова и Мила Атанасова-Златарева
С настоящия репортаж споделяме личните си впечатления от реализираната преподавателска мобилност през септември 2017 г.. в Техническия университет във Виена.
През 2014 г. Започна новата европейска програма за образование, обучение, младеж и спорт Еразъм+ 2014-2020, която гарантира ефективно взаимодействие между всички сектори в образованието, обучението, младежта и спорта. Чрез програмата се подкрепят дейности в сферата на училищното, висшето и професионално образование, включително и на възрастни. Дейностите, които се подкрепят от програмата, включват:
- засилване сътрудничеството между организации за обмен на добри практики;
- насърчаване разработването, изпробването и/или прилагането на иновативни практики в областта на образованието и обучението;
- улеснява се признаването и валидирането на знания, умения и компетентности, придобити чрез формално, неформално или самостоятелно обучение;
- подкрепа сътрудничеството между регионалните власти за насърчаване на развитието на системите за образование;
- транснационални инициативи, които развиват предприемаческите нагласи и умения, за да се насърчи активното гражданство и предприемачество (включително социалното предприемачество).
Българската академия на науките (БАН) кандидатства успешно за получаване на университетска Харта Еразъм, която дава достъп до дейностите предвидени в програмата Еразъм+ и представени на следния интеренет адрес: https://www.bas.bg/програма-еразъм. Партньорства за сътрудничество могат да се подписват между организации, притежаващи тази Харта за висше образование и които предоставят възможност за разработване, трансфер и реализиране на иновативни практики в областта на обучението на докторанти, мобилност на учени и административни служители с цел изнасяне на лекции или за обучение. Реализирането на мобилности цели осигуряване на положителен резултат за изпращата и приемащата участниците организация, както и признаване на придобитите знания и умения след завръщането им.
През 2016 г. бе сключен междуинституционален договор по програма Еразъм+ между БАН и Техническия университет на Виена. Основание за сключване на договора бе подновяване на научното сътрудничество с изследователска група „Висша геодезия“ на катедра „Геодезия и геоинфорамика“ (https://www.geo.tuwien.ac.at/) на ТУ във Виена, чието начало бе поставено през 2007г. с реализирането на съвместния проект BALGEOS (https://balgeos.cc.bas.bg/). Понастоящем катедрата, която е част от Факултета по математика и геоинформатика, обединява седем изследователски групи: Висша геодезия, Картография, Инженерна геодезия, Геоинформатика, Геофизика, Фотограметрия и Дистанционни методи. Катедрата провежда научни изследвания и обучение на студенти и докторанти по моделиране на състоянието и процесите протичащи в, на и над планетата Земя и популяризира получените от тях резултати чрез отчети по проекти, публикации, дисертации, доклади, постери и участия в научни конференции и др. събития.
В рамките на двустранния договор между БАН и ТУ на Виена бе реализирана едноседмична преподавателска мобилност на доц. д-р Любка Пашова и гл. ас. д-р Мила Атанасова-Златарева от департамент „Геодезия” на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН (НИГГГ-БАН) с цел изнасяне на лекции. По предварително съгласувана програма, изнесените лекции пред студенти и докторанти на департамент „Геодезия и геоинфорамика“ включваха общо представяне на дейността на НИГГГ-БАН и теми в областта на: геодезическите изследвания на морското ниво, неговите регионални изменения и повишаването му в резултат на климатичните изменения; основи на анализа на мареографни и алтиметрични измервания; съвременни геодезически измервания за унифициране на височинни системи и Световна геодезическа височинна система; изследване движенията и деформациите на земната кора за територията на страната и съседни държави чрез геодезически методи; за отделни райони от специален научен интерес и чрез съвместен анализ с използване на съвременна InSAR технология.
Д-р Атанасова-Златарева представя резултати от научни изследвания на департамент „Геодезия“ пред студенти и докторанти на изследователска група „Висша геодезия“ на ТУ – Виена
С преподаватели и студенти в заседателната зала на изследователска група „Висша геодезия“ на ТУ- Виена
Осъществяването на преподавателската мобилност даде възможност да се обмени информация и да се обсъждат теми, свързани с геодезическото образование и обучение на студенти, докторанти и пост-докторанти в ТУ на Виена и в НИГГГ-БАН, научните изследвания и сътрудничеството с частни и бизнес организации при реализиране на научноизследователски и научно-приложни проекти от изследователска група „Висша геодезия“ и от департамент Геодезия“ на НИГГГ-БАН. Образованието по геодезия и геоинформатика в ТУ на Виена се извърша чрез тригодишна бакалавърска степен на обучение. В магистърска степен за срок от 4-семестриално обучение дипломираните инженери се обучават профилирано по специалностите „Геодезия и геоматика“ и международно призната магистърска програма по „Картография“. По време на третата степен на обучение се разработват докторски тези по теми, които са съобразени с научните изследвания на седемте изследователски групи на катедра „Геодезия и геоинформатика“ на Виенския ТУ. По-конкретно, основните научни интереси на колегите от изследователска група „Висша геодезия“ на катедра „Геодезия и геоинформатика“ са насочени към теоретични и приложни изследвания с използване на Глобални навигационни спътникови системи, свръхдългобазисна радиоинтерферометрия, лазерна локация на ИСЗ и Луната, Доплерова орбитография и радиопозициониране (DORIS), спътникова алтиметрия и гравитационни спътникови мисии (GRACE и GOCE). Обсъждани бяха резултати от научноизследователски проект, свързан с приложение на GNSS за регионално моделиране на TEC в йоносферата за територията на Австрия, както и въпроси от взаимен интерес за геодезическите координатни и височинни системи и геодинамичните изследвания чрез геодезически и геофизични методи за териториите на двете страни. Повече информация за проектите, които са в процес на изпълнение от изследователска група „Висша геодезия“ може да се намери на следния интернет адрес: https://hg.geo.tuwien.ac.at/projects/current-projects/. Обсъдени бяха и възможности за продължаване на научното сътрудничество с изследователската група „Висша геодезия“ чрез съвместно разработване на научноизследователски проекти и участие в европейски и национални конкурсни програми.
Освен получаването на информация за образователния процес и научните изследвания във Виенския ТУ и установяването на нови професионални контакти, мобилността по програмата Еразъм+ дава възможност да се добие представа за социалното, културно и лингвистично разнообразие в приемащата институция и държавата, в която тя се реализира. Пребиваването във Виена по време на проподавателската ни мобилност бе съпроводено с посещението на Виенската държавна опера, Дом Хундертвасер, природоисторическия музей, парка на двореца Белведере, увеселителния парк Пратера, други културни и обществени забележителности.
Посещението ни в ТУ на Виена и забележителностите, които успяхме да посетим в едноседмичния си престой в столицата на Австрия ще оставят у нас незабравими спомени. Общуването с колегите от изследователската група „Висша геодезия“ ни накара да почувстваме удовлетворение от научноизследователската работа и ни мотивира да продължим научното сътрудничество чрез съвместна работа.
Текстове към снимки
Разходката във Виенската държавна опера с екскурзовод е около 50 минути. Операта е построена по времето на Кайзер Франц Йозеф І в периода 1861 – 1869г. в неокласически стил и е открита с операта Дон Жуан от Моцарт. Сградата е проектирана от едни от най-известните архитекти по онова време в Европа Аугуст Сикард фон Сикардсбург и Едуард ван дер Нул. Към края на Втората световна война операта е бомбандирана от американците и опожарявана през 1945г., но впоследствие възстановена.
По време на разходката във Виенската държавна опера – на входното стълбище, в концертната зала и декор от сцената
Колоритните къщи на австрийски художник, скулптор и архитект Фрийденсрайх Хундертвасер (/https://www.hundertwasserhaus.at/1st.html/) са с асиметрична разчупена фасада в различни цветове, от прозорците и фасадите й нея стърчат цели дръвчета, подовете й са вълнообразни. Кооперацията е собственост на общината на Виена и е строена в периода 1983-1986 г. без предварителни планове и чертежи. Общата площ на комплекса е 3 556 m2. Разполага с 50 апартамента с площ от 36 до 150 m2, 5 магазина, лекарски кабинет и гаражи. Има и 19 тераси и зимна градина от 90 m2 на обща стойност от 26,6 милиона евро.
Колоритната фасада на кооперацията Хундертвасерхаус и изглед от неравния заден двор
Природоисторическия музей (https://www.nhm-wien.ac.at/) е сред най-големите музеи в Австрия и се помещава в сграда близнак на музея на историята на изкуствата. Двете здания са с идентичен екстериор и са с лице едно към друго на площад Мария Тереза. Двата музея са построени в стил неоренесанс между 1872 и 1891 г. според планове, изготвени от Готфрид Семпер и Фрайхер Хазенауер. Природоисторическият музей е открит за посетители на 10 август 1889 г. Колекциите са експонирани на площ от 8 700 m². Най-ранните колекции са на над 250-годишна възраст и 20 милиона експоната са научно запазени от 2006 г. Сред известните и незаменими експонати, представени в 39 зали, са Венера от Вилендорф – фигурка на 25 000 години, скелет на динозавър Diplodocus (най-дългото земно гръбначно животно живяло някога), изчезнали животински и растителни екземпляри от 200 години, като морската крава Стелерс. Особено обширна е колекцията от метеорити. Тази колекция е най-голямата в световен мащаб и съдържа много обекти с историческо и научно значение. Колекцията е най-старата в света от 1778 г. Някои експонати са допълнително онагледени чрез триизмерен снимков материал, късометражни филми, камери и екрани за групово наблюдение на микроскопични обекти и пчелен кошер, както и машини на времето представящи етапите на еволюцията. Съвременното представяне на изложбата с помощта на модерната технология е осъществено без разрушаване на старинната конструкция на сградата. В музея се намира новоизграден дигитален планетариум, който ще поведе всеки посетител на незабравимо пътешествие из Млечния път.
На разходка из залите на природоисторическия музей
Паркът на двореца Белведере е място за разходка през цялата година.
В парка на двореца Белведере и неговия заден двор
Истинско удоволствие може да изпита всеки посетител на увеселителния парк Пратера (/www.praterservice.at/), чиято 250-годишнина от откриването се чества през 2016 г. В един от ъглите на входа се намира известното виенско колело (Riesenrad), чиято височина достига 65 m. Интересно е да се разгледа специално изградения музей, в който са представени макети в отделни умалени модели на вагоните на виенското колело за етапите на изграждане, неговото разрушаване по време на Втората световна война и до нашето съвремие. То е построено за Световното изложение през 1897г. от британския инженер Уолтър Басет. Увеселителният парк предлага множество атракции – въртележки, блъскащи се колички, зали за стрелба и скоростни влакчета и много други забавления, на които човек трудно може да устои.
Гледката от Виенското колело е неповторима
Центърът на Виена е в списъка на ЮНЕСКО за световното наследство заради своята барокова и средновековна архитектура.
Из нощна Виена – пред музея Албертина и пред сградата на общината