Геодезия

Нова информационна система внедряват в АГКК до края на годината

Организацията на работата по внедряване на новата специализирана информационна система за кадастрални и специализирани данни на Агенцията по геодезия, картография и кадастър беше обсъдена на годишната работна среща на АГКК. В срещата участва и министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова.

За създаването и въвеждането на системата в експлоатация през последните близо три години агенцията работи съвместно със системния интегратор „Информационно обслужване“ АД. Двете институции са партньори в изпълнението на проект „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“.

Пред експертите на АГКК министър Коритарова отбеляза, че през годините агенцията винаги се е стремяла да бъде една от водещите държавни администрации в областта на електронното управление чрез поддържане на високи стандарти в своята работа. Ето защо при разработването на новата система са заложени оптимизиране и подобряване на административното обслужване, което ще доведе до скъсяване на сроковете и предлагане на по-бързи услуги на кадастъра за гражданите и юридическите лица. След промяна на нормативната уредба голяма част от официалните удостоверителни документи като скици, извадки и удостоверения ще се изпълняват автоматизирано за много по-кратки срокове, ще имат специален код, чрез който всеки заинтересован орган ще може да проверява документа онлайн и да се признават за официален документ, което ще направи системата още по-гъвкава, допълни още министър Коритарова.

По време на обсъжданията стана ясно, че се планира новата система да бъде внедрена до края на 2024 г. след успешно преминаване на необходимите тестове, обучение на всички целеви групи и информиране на обществеността за новите функционалности. За целта е необходимо да бъдат направени промени в Закона за кадастъра и информационния регистър и в някои подзаконови нормативни актове по неговото прилагане. Промените се разработват от АГКК и в най-спешен порядък ще бъдат внесени в Народното събрание.

По време на срещата беше дискутирано и прилагането на нормативната уредба във връзка с административното обслужване на клиентите – на гише или чрез електронни услуги.

Междувременно 97 споразумения по Инвестиционната програма за общински проекти сключи Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Контрактите са на стойност 100 млн. лв. и предвиждат изпълнението на различни инфраструктурни обекти в 38 общини – Гоце Делчев, Петрич, Сатовча, Карнобат, Созопол, Средец, Горна Оряховица, Павликени, Свищов, Брегово, Грамада, Добричка, Тервел, Бобов дол, Дупница, Кочериново, Кюстендил, Сапарева Баня, Летница, Монтана, Белово, Брезник, Ковачевци, Гулянци, Плевен, Перущица, Нова Загора, Антон, Ботевград, Мирково, Сливница, Гълъбово, Нови пазар, Шумен, Смолян, Хитрино, Мадан и Панагюрище. Така към момента МРРБ е сключило 1550 споразумения на обща стойност над 3,7 млрд. лв.

Още от началото на първия мандат на служебното правителство екипът на МРРБ приоритетно не е спирал да работи по Инвестиционната програма за общински обекти по Приложение 3 към Закона за държавния бюджет за 2024 г. Подаването на заявления от общините, проверката на същите за съответствие със закона, подписването на споразумения, както и извършване на съответни плащания по тях е регулярна дейност, която се извършва с ускорени темпове и без прекъсване. Министерството не е спирало активния диалог с общините и им оказва непрекъсната помощ в администрирането на проектите. Започналите инвестиции в благоустрояването на регионите ще доведат до по-добра и по-модерна градска среда и инфраструктура, респективно ще допринесат за подобряване на условията за живот на хората.

В следващите години по програмата се очаква да бъдат финансирани проекти за над 7 млрд. лв.

 

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us