Геодезия

Прецизни ъгломерни инструменти


Едва ли има някой завършил специалност Геодезия в УАСГ, който да не е влизал в зала 520 на Геодезическия факултет. По-неизвестна като Лаборатория на катедра „Висша геодезия“, тя е свидетел на хиляди обучавани студенти, часовете на десетки преподаватели, на много дипломни комисии, както и на не един празник на факултета. С най-голямата открита тераса на сградата и след основния й ремонт, залата с основание придоби статута на една от най-хубавите и просторни учебни зали на УАСГ.

Зала 520 е била и арена на стотици изпити и контролни за студентите, по различните предмети в катедра „Висша геодезия“. И, разбира се, наред с голямата част добре представили се студенти, винаги е имало и такива, които по една или друга причина, къде от незнание, къде от мързел или пък просто без да искат, са създали едно неповторимо по изразяването и слога си хумористично творчество! В много случаи написаното може определено да претендира за уникалност в оригиналния си произход.

В тази поредица представям части от събирани в продължение на 20 години студентски бисери, свързани с теми от геодезическото обучение и най-вече от дисциплините в катедра „Висша геодезия“. Всички цитати са пресъздадени напълно автентично, включително с правописните грешки, и тъй като идеята е била само да се съберат „бисери“, имената на авторите им са останали неизвестни.

 

Гл. ас. д-р инж. Борислав АЛЕКСАНДРОВ – работещ, и работил в зала 520 повече от 20 години.

 

 

 

                „Изчисляват се грешките Vi които трябва да бъдат в допустимите граници, обявени в автобиографията на инструмента от завода производител.“

 

***

                „Отчитането на градите и сантиградите става по основната скала на латата, а чрез допълнителното барабанче отстрани се отчитат сантисантиградите.“

 

***

                „Правят се отчети при двете положения на тръбата. Разликата между тях трябва да е 200 гради. Всичко различно от това число е двойна колимачна грешка. Половината от нея е индексната грешка.“

 

***

                „Хоризонталната ос да е перпендикулярна на зенитната ос.“

 

***

                „Измерване на хоризонтални ъгли с оптични далекомери – тук награфяването е по-неточно.“

 

***

                Въпрос за проверка и поправка на прецизни ъгломерни инструменти. Отговор:  „….Проверява се кутията дали е добре уплАтнена и се затваря хубаво.“

 

***

                „Ръна е разликата между едно деление от алидадата и микрометъра.“

 

***

                „Високоточните ъгломерни инструменти имат по-финНо изработени детайли и части.“

 

***

 

„Две вертикални успоредни прави с минимална ширина“.

 

***

                „Систематични грешки при движението на хоризонталния кръг. За целта се нанася един много малък ъгъл пет пъти при който се правят отчети. За целта се построяват един нишкоф кръст на хартия като се фиксира едната линия (вертикалната)…“

 

***

                „…Скалата на микрометричния винт.“

***

 

„…Деленията на винта се коинцидират с микрометричният винт на алидадата.“

Author

Super User




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us