Като във всеки занаят, така и в ландшафтната архитектура всеки е
ксперт има своя любим парк за пример. Всеки сам е определил какви професионални принципи да следва, но все пак съществуват и образци, които никой не би могъл да отрече или да зачеркне. Опит за припомняне на десетима от големите ландшафтни архитекти в света е този списък, който обаче не държи да изчерпва темата, а само да загатне за някои насоки в полето на тази вълнуваща професия.
10. Марта Шварц
Американката Марта Шварц е сред знаковите имена на ХХ век, а създадените по неин план паркове понякога не съдържат нищо от обичайното, а са изградени от камък и пластмаса, като характерни за нейното творчество са ярките цветове. Най-известната й работа са Сплайс гардън в Кембридж, Дъблинските докове и паркът Джейкъб Джейвиц в Ню Йорк.
9. Антони Гауди
Каталунският архитект Антони Гауди, роден през 1852 г., може да бъде определен само с една дума – визионер. И този избор не е случаен, защото всичко, създавано след него в архитектурата и ландшафта, винаги се съотнася по някакъв начин с работата на Гауди. Неоготика, ориенталски елементи и модернизъм са характеристиките на неговите творби, а паркът Гюел в Барселона е може би шедьовър до голяма степен заради архитектурните умения на създателя му.
8. Томас Доливър Чърч
Роденият в началото на миналия век в Бостън Томас Доливър Чърч е емблематичен с това, че спазва всички правила на ландшафтната архитектура и същевременно угажда на желанията на клиентите. Работата му е модерна, проста и функционална, но винаги вдъхновена от съвременното изкуство. Знаков негов проект е El Novillero в Калифорния, както и американското посолство в Хавана. Чърч е автор и на основополагащата книга Gardens are for People (Парковете са за хората).
7. Сър Джефри Джелико
Сър Джефри Джелико е сред най-големите ландшафтни архитекти в Англия. Роден е в Челси през 1900 г., а днес със сигурност може да се каже, че е най-известният английски ландшафтен архитект от неговото време. Освен автор на много книги за това изкуство, той е и сред основателите на Международната федерация на ландшафтните архитекти (IFLA). Сред работите му са мемориалът на Кенеди, паркът Сътън плейс и
6. Роберту Бурл Маркс
Бразилският архитект Роберту Бурл Маркс въвежда модернизма в Бразилия. Роден е в началото на миналия век в Сао Пауло, голям познавач на местната бразилска Флора, Маркс използва наличното естествено и създава картини от цветове. За него ландшафтът е като абстрактна картина. Негово дело са крайбрежният парк в Копакабана, паркът Фламенго в Рио, както и централният градски парк в Куала Лумпур.
5. Гертруд Джекил
Вдъхновение за жените ландшафтни архитекти по света е родената през средата на ХІХ век в Лондон Гертруд Джекил. От дете тя изучава изкуствата, цветовете, оптиката и ботаниката. Впоследствие създава редица градини, които и до днес впечатляват с изискаността и естествеността си.
4. Петер Йосиф Лене
Пруският ландшафтен архитект Петер Йосиф Лене е роден в годината на Френската революция, а през живота си създава 250 парка. Емблематичен за неговото творчество е Сансуси в Потсдам, както и Тиергартен в Берлин. Има паркове из цяла Германия, като много от тях са обявени за световно културно наследство от ЮНЕСКО.
3. Фредерик Лоу Олмстед
Американският принос към световният ландшафт безспорно принадлежи на Фредерик Лоу Олмстед. Той е основоположникът на идеята, че всеки човек, независимо от неговия социален произход и занимания, има право на удоволствието да се разхожда в парк. Точно Олмстед създава т. нар. градски паркове, които да са отворени за всички хора, а не само за избрани. Олмстед е и теоретик, написал много трудове, които са базата за съвременния ландшафт.
2. Андре льо Нотр
През 1613 г. в Париж се ражда Андре льо Нотр – ландшафтният архитект с най-голямо влияние в бароковите градини на Европа. В началото работи само за аристократи, когато е забелязан от краля слънце Луи ХІV и се заема със създаването на градините на Версай. Известността му преминава още тогава границите на родната Франция и той е поканен да направи паркът Гринуич в Лондон.
1. Ланселот Капабилити Браун
Британският Ланселот Браун по прякор Капабилити е роден в началото на ХVІІІ век и е гордостта на Англия. Той създава и преработва повече от 170 парка в родината си, като старанието му е да копира в максимален размер природата. Въпреки разбирането му за претворяване на природата в изкуствени условия той е критикуван дълго след смъртта си, че е разрушил много от неподправените истински английски паркове с човешката си намеса. Същевременно благодарение на него и до днес съществува понятието английска градина, като синоним на парк, наподобяващ в най-голяма степен природата.