Геодезия

Водопад „Учурум кая“, Кърджали, Източни Родопи

На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.

Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.

В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.

В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.

Водопад „Учурум кая“

Източни Родопи, над Момчилград, област Кърджали

Височина: 16.5 m

Приблизителни координати: 41.5436⁰, 25.4305⁰

Водопадът е разположен над Момчилград, по долината на река Бюйюк дере. В действителност това не е точно, защото неговия пад е формиран на страничен приток, чиято ерозионна сила не е успяла да преодолее разликата във височината между двете долини. „Учурум кая“ е типичен „страничен“ водопад, каквито има и на други места, включително и нагоре по течението на Бюйюк дере.

„Кая“ означава „скала“, а значението на думата „учурум“ е малко по-сложно. Буквалният превод означава „свободно“, но основният смисъл  може да бъде тълкуван и в смисъла на „волен, неангажиран“ и т.н. В някои райони наричат „учурум“ хвърчилата и дори момите, които са необвързани.

Сложността при това измерване беше определянето на горната точка на водопада, поради стъпаловидния и не особено категоричен участък в началото. След внимателен оглед горната точка беше вече ясна и измерването показа височина от 16.5 метра.

Поради малкия приток, извън пълноводие, водопад „Учурум кая“ няма атрактивността на някои други водопади, но при пълноводие и в комбинация с красивото скалисто дере и удобния път, който води до него, е един чудесен туристически обект.

 

 

 

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us