Усилията на Асоциацията на геодезическите фирми (АГФ) да привлече вниманието на правителството към проблемите на геодезията продължават. От Агенцията по геодезия, картография и кадастър в началото на август се получи отговор на писмото на АГФ, подписан от инж. Виолета Коритарова.
Според текста, основните приоритети на АГКК в областта на геодезията, картографията и кадастъра са покриване на цялата територия на страната с кадастрална карта и кадастрални регистри, обновяване на едробащабната топографска карта, поддържане на държавната нивелачна мрежа, на геодезическите мрежи и на мареографните станции, усъвършенстване на законовите и подзаконовите нормативни актове и т.н. От АГКК подчертават, че в момента особен приоритет им е подобряването на качеството на услугите и прилагането на принципа „обслужване на едно гише“.
От агенцията признават, че има изоставане в осигуряването с кадастрална карта на предвидените територии от страната, съгласно Дългосрочната програма за дейността по създаване на кадастъра и имотния регистър до 2015 г. (приета с ПМС№ 326 от 11.05.2001 г., актуализирана с Протокол от заседание на МС от 29.11.2007 г.). Но държавната агенция подчертава, че със Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител (обн. ДВ, бр. 38 от 19.05.2012 г.) е отменена ал. 4 на чл. 11 от Закона за кадастъра и имотния регистър, съгласно който се даваше възможност за финансиране на дейностите по кадастъра и геодезията от приходите, набирани от извършените АГКК услуги.
Действително в параграф 47 от приетия на 9 май 2012 г. Закон за държавния служител се отменя чл. 11 ал. 4 от ЗКИР. Т. е. отпада приетата през 2004 г. и изменена през 2006 г. алинея, в която се изискваше средствата, набрани от отчисления в размер 75 на сто от събраните по този закон и по Закона за геодезията и картографията такси, както и от допълнителните приходи за бюджета, представляващи глоби и имуществени санкции, установени и събрани по наказателни постановления, издадени по този закон, да се начисляват и разходват за създаване на кадастъра и геодезически измервания, както и за развитие на материалната база, за повишаване на квалификацията и за стимулиране на служителите от агенцията при условия и по ред, определени с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Така Законът за държавния служител, предложен от министъра на финансите Симеон Дянков и приет от народното събрание, отменя съществуващите механизми за финансирането на кадастралните дейности.
Същият параграф отменя и чл. 8а ал. 3, засягаща средствата, набрани от отчисления в размер 25 на сто от събраните по такси по ЗКИР, както и от допълнителните приходи за бюджета, представляващи глоби, установени и събрани по наказателни постановления, да се начисляват и разходват само за развитие на материалната база, за повишаване на квалификацията и за стимулиране на служителите от агенцията при условия и по ред.
Проверка на сп. „Геомедия“ показа, че на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството текстът на Закона за кадастъра и имотния регистър не е обновен спрямо новите приети през май изменения.
В писмото до АГФ, агенцията конкретизира изпълнението на геодезическата работа така: към този момент са одобрени или са в процес на създаване кадастралната карта и кадастралните регистри за 1 995 349 ха, представляващи 17,98% от територията на България. Набраната информация обхваща 6 329 393 броя недвижими имоти, които представляват около 30% от общия брой на недвижимите имоти в страната. Кадастърът е обхванал всички областни градове (с изключение на София, за който са включени 16 от всички 24 района), 95 градове – общински центрове и други 508 населени места, представляващи територии с развит пазар на имотите и значителни инвестиции – черноморското крайбрежие, планинските курорти и др.
От АГКК се отчитат и за проведената през юли обществена поръчка за „Създаване на специализирани карти и регистри на морските плажове“ (с осем обособени позиции) и предстоящо сключване на догорите с изпълнителите. Средствата за тази поръчка са в резултат от допълнително целево финансиране на АГКК в размер на 317 300 лв., предоставено през май 2012 г. от бюджета на министерството на регионалното развитие и благоустройството. От държавната агенция поясняват, че с Постановление на министерския съвет№86 от 25.04.2012 г. е осигурена възможност министърът на финансите да предостави допълнителни бюджетни средства на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. По реда на това постановление, при освобождаване на финансов ресурс ще могат да бъдат финансирани и дейности по създаване на кадастралната карта и кадастралните регистри. Според указание на финансовото министерство от 4.02.2011 г. при изготвяне на проектобюджета за 2012 г., разходният таван запазва нивото, заложено по бюджет 2011 г. (за периода 2012 г.-2014 г. разходните тавани също запазват нивото по бюджет 2011 г.)
Така утвърдените разходи на АГКК за 2011 г. са в общ размер 10 088 561 лева, от които 3 482 282 лева са за текуща издръжка и кадастрална дейност. През 2011 г. е отпуснато допълнително целево финансиране в размер на 940 061 лева за разплащане на суми за създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри по стари договори, сключени до средата на 2009 г. и към края на 2011 г. АГКК е разплатила по стари договори с предмет кадастрална и геодезическа дейност суми на обща стойност 1 565 987 лева. Неплатените фактури към 31.12.2011 г. по договори за кадастрални карти, сключени до средата на 2009 г., са в размер на 1 110 435 лева.
Същевременно от АГКК отчитат и тенденция за преизпълнение на приходите за периода от 2009 г. до настоящия момент. През 2010 г. са заложени 16 343 хиляди лева, а реално са събрани 16 462 хиляди лева – преизпълнението е 0,7%. През 2011 г. са заложени 16 343 хиляди лева, а реално са събрани 17 540 16 343 хиляди лева, преизпълнението е в размер на 7,3%. През 2012 г. са заложени 16 500 хиляди, като към 30.06.2012 г. събраните приходи са с 12% повече от планираното по бюджет за първото полугодие. Въпреки растящите приходи, бюджетните средства за персонал, издръжка и капиталови разходи са намалели от 19 884 хиляди лева за 2009 г. на 10 618 хиляди лева за 2012 г. – т.е. почти на половина.
Според Закона за бюджета на Р България за 2012 г., бюджетът на АГКК е в размер на 10 618 561 лева, като за издръжка са отпуснати 3 349 782 лева. АГКК има 28 регионални звена със сграден фонд, за който полага необходимото да се грижи като добър стопанин. От АГКК отбелязват, че сумата, която е определена за издръжка, е крайно недостатъчна и една покрива основните разходи на АГКК за електрическа енергия, вода, гориво за отопление, гориво за служебните автомобили, за почистване на помещенията, за канцеларски материали, пощенски и телекомуникационни услуги, за текущи ремонти, такси за отпадъци, застраховки на имуществото, разходи за командировки, за правна помощ на службите, за поддръжки на информационната система на АГКК, както и за поддръжка на хардуера и много други неотложни текущи разходи за външни услуги.
В заключение от АГКК се казва, че заради наложената финансова дисциплина, агенцията не може да си позволи да сключи нови договори за изготвяне на кадастрални карти и кадастрални регистри, защото те няма да са обезпечени с необходимите финансови средства, особено при положение, че към момента има дължими просрочени суми по договори за изготвяне на кадастрални карти, сключени до средата на 2009 г. в утвърдения бюджет на АГКК за 2012 г. не са предвидени средства за основната дейност на агенцията, съгласно ЗКИР и ЗГК. Сключените договори през 2012 г. са единствено във връзка с неотложни нужди за поддръжката и обслужването на агенцията. Обещанието е, че при осигурено финансиране АГКК ще предприеме необходимите действия и ще проведе процедури по реда на Закона за обществените поръчки за изработване на ККР за останалата част от територията на България.
От документа става ясно, че заради промените в Закона за държавния служител днес вече не съществува правно заложен механизъм за финансиране на кадастралните дейности, а всичко зависи от преценката на финансовото министерство за т. нар. освобождаване на ресурс за евентуални геодезически дейности.
Изпълнителният директор на АГКК инж. Александър Лазаров съобщи също в писмо – отговор на запитване на АГФ, подробности за усилията на агенцията за финансиране на геодезически дейности. Става ясно, че АГКК е предложила финансиране през 2013 г. на следните дейности: създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри и изработване на специализирани карти и регистри по ЗУЧК в размер на 10 811 хиляди лева; извършване на нивелация І клас, изработване на цифрова ортофотокарта и актуализиране на Едромащабната топографска карта в размер на 3 750 хиляди лева; сканиране на архивни материали във връзка с изграждането на електронен архив в Геокартфонда на АГКК в размер на 600 хиляди лева. Дали тези средства ще бъдат отпуснати – ще стане ясно в края на годината.