Учени от Калифорнийския университет в Ървин, САЩ, обявиха броя на черните дупки в нашата галактика – Млечния път. Оценката е за няколко милиона черни дупки, които са около 30 пъти по-тежки от Слънцето. Изводите си авторите на изследването правят чрез наблюдение на съотношението между масата на Млечния път и звездната металичност (съдържанието на елементи, по-тежки от хелия).
Колкото по-висока е температурата на топене на някой елемент на Земята, толкова повече е концентрацията на този елемент в състава на звездата и изхождайки от тези данни, астрономите употребяват специалното понятие „металичност на звездите“ или измененията, които говорят за степента на поглъщане на обособени небесни тела.
Учените отбелязват, че колкото по-малка е галактиката, толкова по-голям е делът на черните дупки, които са по-тежки от Слънцето 50 пъти. От друга страна делът на черните дупки, които са по-тежки от светилото 10 пъти, е по-голям в големите звездни системи. Около един процент от черните дупки са двойни системи. Именно те, отбелязват авторите, представляват интерес за гравитационно-вълновата обсерватория LIGO (Laser Interferometric Gravitational Observatory) в щата Луизиана, която наблюдава за първи път на 14 септември 2015 г. смущения във времепространството.