Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви, че 14,4 млн. лева ще струва идейният проект на магистрала „Черно море“. Проектната скорост на трасето се предвижда да бъде 120 км/ч, с ширина 27 м, с по две активни и една аварийна лента във всяка посока на движение.
Изпълнителят трябва да изработи най-малко три варианта за пътя Варна – Бургас.
Поръчката включва извършване на инженерно-геоложки и геодезически проучвания на бъдещото трасе, разработване на проектни решения за изграждането на големите мостови съоръжения, виадукти, надлези, подлези, тунели и пътни възли, ландшафтно оформление, изготвяне на мерки по опазване на околната среда и разработване на подробен устройствен план – парцеларен план. Срокът за изпълнение е 365 календарни дни, който включва само времето за проектиране, без времето за преглед на разработката.
Предвижда се трасето на АМ „Черно море“ от север да започва при бъдещата връзка с АМ „Хемус“, в района на с. Слънчево, да пресича Варненското езеро в най-тясната му част при Белослав, да се свърже със съществуващата част от АМ „Черно море“ при с. Приселци и да направи връзка с края на АМ „Тракия“ при кв. „Ветрен“ на Бургас.
Не за първи път се дават пари за проучване на трасето и предлагане на варианти. През 2000 г. бяха разработени три основни варианта: източен, западен и този през Дюлинския проход. Строежът на магистралата е отлаган неколкократно, като също толкова пъти е предлагано изграждане на скоростен път. АМ „Черно море“ е част от цялостното изграждане на паневропейски транспортен коридор 8, който ще свърже пристанищата Варна и Бургас с портовете Драч и Вльора в Албания, осигурявайки сухопътна връзка на товарите между Черно море и Адриатическо море. На север магистралата се планира да бъде продължена до румънското пристанище Констанца.
Според интегрираната транспортна стратегия на Министерския съвет до 2030 г. стойността на трасето е 430 млн. лв. Вероятни варианти за финансиране на строежа са с пари от държавния бюджет или кандидатстване за европейски средства през следващия програмен период. През 2017 г. премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на бизнеса в Китай, като на срещата беше коментирана възможността за концесия на аутобана.