Новини

Атомен часовник изостава след… 15 милиарда години

Учени представиха нова версия на атомни часовници на базата на стронций, които ще избързат или изостанат с една секунда чак след 15 милиарда години. Разработката е на физици под ръководството на Чун Йе от Националния институт на стандартите и технологиите на САЩ в Боулдър представиха нов модел на атомни часовници, които са новият абсолютен рекорд по точност.

В съвременните атомни часовници лазерите задържат атомите и забавят тяхното движение, така че те се охлаждат до температура, близка до абсолютната нула.

Също така лазерното лъчение кара електроните на атомите да преминават между енергийните нива. В основата на работата на часовниците лежи регистрацията на тези преходи – тяхната точност зависи от това, доколко точно се измерва честотата на преходите.

Второто ключово качество на часовниците е стабилността. Тя се определя от това, доколко съвпадат периодите от време между самите преходи. Стабилността определя колко дълго трябва да работи часовникът, за да постигне необходимата точност.

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us