Водеща италианска инженерингова фирма се зае с новаторско геодезическо начинание: да картографира емблематичната базилика „Свети Петър“ във Ватикана. Възложено ѝ е да създаде дигитален двойник на почитаната структура, като фирмата използва усъвършенствани техники за геопространствено картографиране, за да улови внимателно всеки архитектурен детайл. Тази статия представя задълбочено проучване на проекта, като подчертава сливането на иновативни геодезически технологии с историческото опазване.
Базиликата „Свети Петър“ е една от най-значимите архитектурни и исторически структури в света и привлича десетки хиляди поклонници. Проектирана от Микеланджело и Джан Лоренцо Бернини, базиликата е построена за повече от век и е известна със своята италианска ренесансова и барокова архитектура. Тя се отличава с това, че е най-голямата църква в света по вътрешен обем. От раннохристиянския период в нея са погребвани много папи и тя е една от Седемте поклоннически църкви на Рим.
Италианската инженерингова фирма Italferr получава поръчка от Fabric of Saint Peter – институция на Римокатолическата църква, която отговаря за опазването на базиликата – да създаде цифров близнак на структурата. Това може да изглежда неочаквано съвпадение, тъй като компанията е известна предимно с проекти за сканиране на транспортна инфраструктура като железопътни линии и мостове, а не с картографиране на културното наследство.
Компанията е натоварена със задачата внимателно да картографира и анализира всеки елемент на сградата за непрекъснат структурен мониторинг преди предстоящите юбилейни тържества през 2025 г. Проектът има две основни цели: да се създаде дигитален двойник с изчерпателна информация за базиликата и да се внедри система за мониторинг, използваща дигитални методи и приложения, за да се защити структурата по време на текущите проекти за ремонт и реставрация прди юбилея през 2025 г.
Проектът за дигитален двойник е иницииран, за да се запази това уникално архитектурно и религиозно наследство за света. Чрез използването на усъвършенствани алгоритми проектът имаше за цел да анализира реакцията на конструкцията на статични и динамични натоварвания, да получи задълбочени познания за състоянието на конструкцията и да разработи постоянна система за структурен мониторинг.
Процесът се ръководи от кардинал Гамбети, който възнамерява да направи „Св. Петър“ още по-приветливо, безопасно, използваемо и екологично място“. За безопасност ще се направи сеизмично проучване на монументалния комплекс, динамично наблюдение на конструкцията, каменните материали и мазилките, изработване на плана на маршрутите, които да подреждат групите посетители, усъвършенстване водоснабдителната система), а за устойчивост ще се достигнат нулеви емисии.