Девет милиона души са починали преждевременно през 2019 г. заради замърсяването, става ясно от публикувано днес проучване на сп. „Лансет“, предаде Франс прес.
Един от всеки шест преждевременни смъртни случая е свързан със замърсяването и главно с лошото качество на въздуха. Замърсяването и изхвърлените във въздуха, водата и почвата отпадъци рядко убиват директно, но са в основата на тежки болести на сърцето, тумори, респираторни проблеми и остри стомашни разстройства.
„Ефектът на замърсяването върху здравето остава значително по-голям от този на войната, тероризма, маларията, ХИВ, туберкулозата, наркотиците и алкохола. Смъртните случаи, дължащи се на замърсяването, са приблизително колкото тези, причинени от тютюнопушенето“, обобщи Ричард Фулър, главният координатор на отдела на „Лансет“, занимаващ се с въздействието на замърсяването върху здравето.
През 2019 г. 6,7 милиона смъртни случая се дължат на замърсяването на въздуха, 1,4 милиона на замърсяването на водата, а 900 000 на отравяне с олово.
През 2000 г. замърсяването на въздуха от промишлеността е убило около 2,9 милиона души, докато през 2019 г. тази стойност е била 4,5 милиона, се казва още в проучването, цитирано от Асошиейтед прес.