Новини

Добра новина: От днес Китай със завършена космическа станция в орбита

Китай изстрелва пилотирания космически кораб „Шънчжоу-15“ към космическата си станция „Тянгун“ (Tiangong) (Небесния дворец) в 17:08 ч. българско време на 29 ноември 2022 г., който ще е последният от мисията по монтажа на китайската космическа станция в орбита.

Тримата тайконавти на борда ще са Фей Цзюнлун, Дън Цинмин и Чжан Лу.

В края на миналия месец Китай изведе на орбита последния от трите модула на космическата си станция, която ще стане втората постоянно обитавана станция в ниска околоземна орбита след Международната космическа станция (МКС).

Фей, Дън и Чжан ще се присъединят към колегите си от екипажа на мисията „Шънчжоу-14″, които пристигнаха на станцията в началото на юни. Планирано е старият екипаж да се върне на Земята през декември, а новият ще остане в космоса шест месеца.

Така ниската околоземна орбита вече има и китайска космическа станция Tiangong с три модула.

В сравнение с 16-модулната МКС, орбиталните платформи на Китай са скромни машина, но както съобщава Popular Science в история, която добре очертава общите амбиции на Китай в космоса, Tiangong има голяма роля. Третият модул на станцията, известен като Mengtian („сънуване на небесата“) е с размери 59 фута (18 м) дължина и 14 фута (4 м) ширина и тежи 20 метрични тона. Предвиден за изстрелване преди края на 2022 г., той ще се присъедини към основния модул Tianhe и експерименталните модули Wentian, които вече са в орбита.

Подобно на МКС, Т-образната станция ще бъде оборудвана с роботизирана ръка. Това може да даде възможност на Tiangong да помогне в обслужването и поддръжката на Xuntian, първия китайски космически телескоп, планиран да бъде изстрелян през следващите две или три години. Xuntian ще лети в ниска околоземна орбита, което му дава повече общо с космическия телескоп Хъбъл, отколкото с космическия телескоп Джеймс Уеб, с изключение на това, че ще има зрително поле до 300 пъти по-голямо от това на Хъбъл.

Стимулът на Китай да изгради своя собствена космическа станция беше засилен, след като Конгресът на САЩ забрани на НАСА всякакво пряко ангажиране и сътрудничество с Китайската космическа агенция, като по този начин ефективно забрани каквото и да е китайско участие в Международната космическа станция (МКС) през 2011 г.

Китай, Русия и Европа взаимно обещаха намерения да поддържат сътрудничество и многостранен подход в космоса. Между 2007 г. и 2011 г. космическите агенции на Русия, Европа и Китай извършиха наземните подготовки в проекта Mars500, които допълват базираните на МКС подготовки за човешка мисия до Марс.

Сътрудничеството в областта на пилотираните космически полети между Китайската космическа агенция (CMSA, известна преди като CMSEO) и Италианската космическа агенция (ASI) беше разгледано през 2011 г. През 2019 г. на борда на китайската станция беше планиран италиански експеримент High Energy Cosmic-Radiation Detection (HERD). Tiangong също включваше сътрудничество от Франция, Швеция и Русия. Европейската космическа агенция (ESA) започна обучение за CMSA през 2017 г. с крайната цел да изпрати астронавти на ESA в Tiangong.

За да се подготвят за бъдещите мисии, избрани астронавти от ESA живееха заедно с китайските си колеги и участваха в обучителни сесии. Международните експерименти бяха избрани от CMSA и Службата на ООН за въпросите на космоса (UNOOSA) на сесия на ООН през 2019 г.

Бяха подадени 42 заявления и девет експеримента бяха приети.

Някои от експериментите са продължение на тези на Tiangong-2, като POLAR-2, експеримент за изследване на поляриметрията на избухване на гама-лъчи, предложен от Швейцария, Полша, Германия и Китай.

Канадският професор д-р Tricia Larose разработва авангарден експеримент за изследване на рака в космоса за 31-дена.

Проектът High Energy Cosmic Ray Detector се провежда от екип от 200 учени от Европа, континентален Китай, Хонконг и Тайван.

Съгласно рамката на UNOOSA Tiangong също се очаква да бъде домакин на експерименти от Белгия, Франция, Германия, Индия, Италия, Япония, Кения, Мексико, Холандия, Перу, Русия, Саудитска Арабия и Испания, включващи 23 институции и 17 държави.

Китай изведе първия си тайконавт на орбита през 2003 г. Страната има амбициозна космическа програма – приземи роботизирани роувъри на Луната през 2013 г. и на Марс през миналата година. Обсъжда се и пилотирана мисия до Луната.

Основният модул на станцията “ Тянгун“, или „Небесния дворец“, беше изстрелян през април 2021 г. Според плановете изграждането му трябва да приключи тази година. За целта са планирани шест мисии. Китайската станция е на височина около 400 км. Очаква се да работи над 10 години. Предвидена е за трима души.

Китай е третата страна, която самостоятелно изстрелва хора в космоса след бившия Съветски съюз и Съединените щати. „Тянгун“ е третата космическа станция на Китай след предшествениците, изстреляни през 2011 г. и 2016 г.

През 2020 г. правителството обяви, че първият китайски космически кораб за многократна употреба се е приземил след изпитателен полет, но не бяха публикувани снимки или подробности. Пандемията от новия коронавирус не се отразява на процеса по изграждане и пускане на станцията в експлоатация.

Обещанието е след завършването на китайската космическа станция, китайски и чуждестранни астронавти да летят и да работят заедно.

 

ПРОБЛЕЛИ С КОСМИЧЕСКИЯ БОКЛУК

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us