Новини

МРРБ вдигна цените на винетките, мотивира се със Световната банка

На база разработените съвместно със Световна банка Стратегия за развитие на пътната инфраструкура и анализ на наличните в Централна и Източна Европа системи за заплащане и контрол на трафика Министерският съвет реши да бъде въведена смесена система за ползване на републиканските пътища у нас, при която шофьорите на леки автомобили до 3,5 тона ще закупуват винетки, а тежкотоварните автомобили над 3,5 тона ще заплащат ТОЛ-такси. Това съобщи след редовното правителствено заседание днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя допълни, че се възлага на Агенция „Пътна инфраструктура“, съвместно с екипи на Министерството на вътрешните работи, Гранична полиция, Агенция „Митници“, КАТ, Национална агенция по приходите и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, до 3 месеца да разработи техническите изисквания и документацията за провеждане на процедурата за избор на изпълнител, който поетапно да реализира и поетапно да въведе ТОЛ-системата в експлоатация. Това може да стане през 2017 или 2018 г. в зависимост от времето за провеждане на процедурата.

Промяната на системата се налага от незадоволителното състояние на пътищата, което отчитат направен от Световна банка и междуведомствена работна група анализ, каза Павлова и посочи, че страната ни се нарежда на 102-ро място по качество на пътищата сред 148 анализирани страни. Това е и мотив за промяна на цените на винетките, които не са актуализирани от 2008 г., като България е сред държавите с най-ниска стойност на винетките, каза тя.

Регионалният министър информира, че средногодишно се продават между 5 млн. и 6 млн. винетни стикера, като общият им брой намалява, но приходите от тях нарастват, тъй като тенденцията е да се купуват повече годишни стикери. Очакваме до края на годината приходите от винетките да достигнат миналогодишния размер, посочи тя.

Регионалният министър отчета, че през периода 2009-2015 г. са инвестирани почти 3,150 млрд. за подобряване на пътна инфраструктура, като са изградени нови 300 км автомагистрални участъци и са рехабилитирани 5000 км пътища, но финансирането е недостатъчно, за да може те да се поддържат в добро състояние. Очакваме промяната в цените на винетките ще увеличи приходите от тях 73,5 млн. лв.

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us