Новини

Гравитационна карта показва аномалиите


Учени от университета в Пърт, Австралия създадоха гравитационна карта на Земята, която показва промените в гравитацията между 60 градуса северна ширина и 60 градуса южна ширина. Тя покрива 80 процента от сушата. Картата се състои от над 3 милиарда точки с резолюция от около 250 м. Гравитацията се изчислява за около 5 секунди на точка с обикновен компютър. Екипът е използвал суперкомпютър и така е изработил картата за около три седмици.

Моделът на австралийските учени показва по-големи разлики в гравитационното ускорение, отколкото бяха известни. Според стандартните модели най-малкото гравитационно ускорение е 9,7803 m/s2 на Екватора, и 9,8322 m/s2на полюсите. Връх Невадо Хуаскаран в Перу е с най-ниско гравитационно ускорение от 9,7639 m/s2,  докато най-високото е на повърхността на Северния ледовит океан от 9,8337 m/s2. Разликите означават, че тяло, падащо от 100 м на двете точки, ще удари повърхността в Перу с около 16 милисекунди по-късно, отколкото в Арктика. Освен това човек би загубил 1 процент от телесното си тегло, ако от Арктика отиде на перуанския връх. Масата му обаче няма да се промени.

Автор

Super User




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us