Учени от университета на Алберта извършиха прецизно датиране на парче скала, за което се смята, че е най-древната земна кора. Те констатирали, че то е на 4,02 милиарда години. Оказало се, че съставът на най-древната скала в света се различава от онова, което са очаквали да открият учените. Получените резултати навеждат на мисълта, че най-древната континентална кора на планетата е била океанска по своята структура и състав.
„Това ни предоставя важна информация как са се формирали ранните континенти – заяви Джеси Райминк от университета. – Трябва да използваме всички налични данни, за да установим какво се е случило на Земята по онова време.“
Скали, които датират отпреди повече от 4 милиарда години, вече са открити на три различни места. Учени попаднали на новата находка в Северозападните територии на Канада. По-рано били извадени от земните недра сходна древна скала в Западна Австралия и скала на 4 милиарда години в северната част на Квебек.
Учените увериха, че новооткритата древна скала е специална, защото съдържа песъчинки циркон. „Цирконът дава информация за възрастта, но също геохимична информация” – поясни Райминк. Химичният състав на скалата напомня този на скали, формирани днес в Исландия, т.е. в междинен район между океанската и континенталната кора.
Макар някои да са на мнение, че Исландия е идеалният модел, разкриващ как магма е участвала във формирането на земната кора, получените резултати са изненадващи. „Новооткритата скала свидетелства, че геологията на Земята е непрестанно променящо се отражение на сложни процеси, които се извършват под и над земната повърхност – отбеляза Райминк. – Съществува обратна връзка между химията и геологията. Макар все още да има много неясноти, това е пример, че всичко на Земята се преплита.“