Първата среща на 30—31 октомври 2024 г. отбеляза началото на амбициозен общоевропейски проект, изпълняван съвместно от 51 института в 27 европейски държави. Правителството на Европа разполага с общ бюджет от почти 45 милиона евро, от които 20 милиона евро се финансират по програмата „Цифрова Европа“.
През следващите 42 месеца GoE ще създаде първия европейски референтен геном, цифровото представяне на цялата ДНК в нашето тяло. Тя ще отразява европейското генетично и наследствено разнообразие по държави, включително малцинствата. За да се постигне това, проектът ще включва участието на над 100,000 европейски граждани, както от съществуващите биобанки, така и от нови доброволци. Тези геномни данни ще създадат национални геномни референтни кохорти, които ще бъдат обобщени и представени на европейско равнище, което ще ги направи едно от най-всеобхватните геномни усилия в света до момента.
До началото на 2028 г. уникален ресурс от данни ще отстрани разпокъсаността на генетичната информация във всички държави членки. Важно е да се отбележи, че това ще даде възможност за новаторски медицински изследвания за прогнозиране, профилактика, диагностика и лечение на заболяванията, ще стимулира напредъка в персонализираната медицина и ще подкрепи мерките на политиката в областта на общественото здраве, например за редки заболявания и рак.
Данните на GoE ще бъдат включени в проекта за инфраструктура за геномни данни — друга инициатива „Цифрова Европа“, която ще даде възможност за достъп до геномни данни в цяла Европа за целите на научните изследвания, здравеопазването и политиката в областта на общественото здраве. Потенциалното създаване на нов консорциум за европейска цифрова инфраструктура (EDIC) за геномика ще предостави възможности за вторично използване на данни, което ще бъде включено в по-широката рамка на европейското пространство на здравни данни (ЕПЗД).