Китайският космически апарат „Чанъе-3″ с лунохода „Юйту“ („Нефритен заек“) кацна на Луната и Китай стана третата страна след САЩ и бившия Съветски съюз, която може да се похвали с подобен успех.
Апаратът „Юйту“ е захранван от слънчеви батерии. Той тежи 120 килограма и благодарение на шестте си колесника може да се изкачва по хълмове с наклон до 30 градуса и да изминава до 200 метра в час.
Лунното приключение е част от амбициозната китайска лунна програма, която бе разделена на три етапа. При първия през 2007 г. успешно беше изстрелян апаратът „Чанъе-1″, който работи в лунна орбита в продължение на 16 месеца. Благодарение на него беше съставена триизмерна карта на Луната с висока резолюция. През 2010 г. втори изследователски апарат за фотографира районите, където сега кацна „Чанъе-3″. През 2017 г. ще бъде изстрелян още един апарат, чиято основна задача ще бъде връщането на образци от лунната почва на Земята.
Космически апарат не е кацал на Луната от непилотираната руска мисия през 1976 г.
Същевременно американската космическа агенция НАСА съобщи, че планира да отгледа растения на Луната, като изпрати семена от босилек, ряпа и кресон. Посевите са положени в специален контейнер, в който ще има достатъчно въздух за 10 дена. Семената ще кълнат пет дена върху филтърна хартия, просмукана с хранителни вещества. Светлината ще е естествена. Кутията със семената ще тежи около 1 кг. При кацането ще се отвори малък резервоар с вода и така филтърната хартия ще се намокри, за да започне покълването. Камери ще следят целия процес.
Експериментът ще бъде направен в рамките на мисията Moon Express през 2015 г., при която се очаква американски космически апарат също да кацне на Луната.
Експерименти на Международната космическа станция показаха, че растенията могат да виреят при ниска гравитация. В такива условия те се ориентират по светлината.
Проблемът обаче е радиацията на Луната, която е много по-голяма, отколкото тук, на Земята. Температурата варира между 100 градуса по Целзий денем и пада под 173 градуса по Целзий нощем. Сутрешният скреж е много вреден за растенията. Освен това денонощието на Луната продължава 28 земни дни. Това означава, че трябва да се поддържа постоянна температура за растенията, да бъдат предпазвани от радиация.