Американската космическа агенция НАСА ще унищожи сондата си „Касини”, за да запази чиста Слънчевата система. Всъщност пуснатият през 1997 г. апарат вече е изхабил своето гориво и вместо да се разбие в луна на Сатурн, от НАСА ще го унищожат в космоса, за да не замърсят планета, на която е възможно да има и извънземен живот.
Апаратът „Касини-Хюгин”с е създаван в течение на три десетилетия и струва 3,26 милиарда долара. Започва пътя си през октомври 1997 г., а от юли 2004 г. е в орбитата на газовия гигант. НАСА е определила датата на неговия край – петък, 15 септември 2017 г. Това ще е Finale Grande на сондата.
Касини изпълни мисията си по възможно най-добрия начин. В началото на април НАСА обяви, че благодарение на данните, получени от космическия апарат, може да се каже, че е възможно в Слънчевата система да има извънземен живот.
Учените са открили всички компоненти, необходими за поддържането на живот, на една от луните на Сатурн – Енцелад. Повърхността на луната е почти изцяло е покрита с океан, обвит с плътен слой лед. Новите резултати на „Касини“ сочат наличието на молекули водород, получени от реакцията между горещата скала и ледената обвивка на сатурновия спътник, което пък е потвърждение, че съществува химична енергия, способна да поддържа живот там.
Вода в Слънчева система има и на други спътници. Най-голямата луна в системата – Ганимед, който обикаля около Юпитер, е единственият спътник със собствена магнитосфера и има повече вода, отколкото Земята. Вода има още и на планетите-джуджета Плутон и Церес и луната на Юпитер Калисто.
Новите открития ще помогнат и за мисията „Клипър“, която ще изследва ледената луна на Юпитер – Европа. Тази мисия трябва да започне през 2020 г.