Новини

Нобелова награда за инструмент за изграждане на молекули

Кралската шведска академия на науките присъди Нобеловата награда по химия на трима учени – Каролин Бертози и Бари Шарплес от САЩ и Мортен Мелдол от Дания за разработването на инструмент за изграждане на молекули.

„Просто прави щрак – и молекулите се свързват“.

Нобеловата награда за химия за 2022 г. е за улесняването на труден процес. Бари Шарплес и Мортен Мелдол полагат основите на функционална химия – клик-химията, при която градивните части на молекулите се свързват бързо и ефикасно. Каролин Бертози извежда клик-химията в ново измерение и започва да я използва при живите организми.

Химиците отдавна търсят начин да създават все по-сложни молекули. Във фармацевтичните изследвания това често е свързано с изкуствено пресъздаване на естествени молекули с лечебни свойства. Това е довело до много „възхитителни“ молекулни конструкции, но производството им обикновено отнема много време и е много скъпо.

„Тазгодишната награда за химия е свързана с това да не се усложняват прекалено нещата, а да се работи с това, което е лесно и просто. Функционални молекули могат да бъдат създадени дори по прост път“, каза проф. Йохан Аквист, председател на Нобеловия комитет по химия.

Бари Шарплес, за когото това е втора Нобелова награда за химия, дава началото. Около 2000 г. той създава понятието „клик-химия“, която представлява форма на проста и надеждна химия. При нея реакциите протичат бързо и се избягват нежеланите странични продукти.

Малко след това Мортен Мелдол и Бари Шарплес независимо един от друг представят това, което сега е перлата в короната на клик-химията – мед-катализирана азид-алкин циклоприсъединителна реакция. Това е елегантна и ефективна химична реакция, която сега се използва широко. Наред с много други приложения, тя служи при разработването на фармацевтични продукти, за картографиране на ДНК и за създаване на материали, които са по-подходящи за целта.

Каролин Бертози издига клик-химията на ново ниво. За да картографира важни, но неуловими биомолекули на повърхността на клетките – гликани (съединения, състоящи се от голям брой монозахариди, свързани гликозидно), тя разработва клик-реакции, които действат в живите организми. Нейните биоортогонални реакции протичат, без да нарушават нормалната химия на клетката.

Тези реакции сега се използват в световен мащаб за изследване на клетките и проследяване на биологичните процеси. Използвайки биоортогонални реакции, изследователите са подобрили фармацевтични продукти за насочено лечение на рак, които сега се тестват в клинични изпитвания.

Клик-химията и биоортогоналните реакции изведоха химията в ерата на функционализма. Това носи най-голяма полза за човечеството.

Карл Бари Шарплес печели Нобелова награда за химия през 2001 г. заедно с Риоджи Нойори и Уилям Ноулс за открития, свързани с метода на асиметрична катализа.

 

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us