В изпълнение на трансграничния проект „Странджа/Йълдъз е планина без пожари“ е проектирана и изработена карта в мащаб 1:100 000 на над 13 100 км² горска територия, обхващаща държавната граница между България и Турция по протежение на 182 км. Картата изобразява релефа, хидрографията, населените места, пътната мрежа и административните граници на територията на двете страни. Нейното специално съдържание указва границите на българските и турските горски стопанства, класовете на пожароопасност на горските територии в обхвата на проекта, специализираните служби и изградената противопожарна инфраструктура, защитените територии и обектите, привличащи голям брой посетители, включително и мигранти, които повишават пожарната опасност в района на Странджа.
Избраната координатна система на картата UTM, WGS 84 осигурява съвместимост в работата на специализираните служби в двете съседни страни, включително обмен и обработка на GPS информация за пожарите и нарушителите, постъпваща в реално време.
От българска страна картата обхваща гранична част от територията на ЮИДП – Сливен: ТП ДГС – Царево, ТП ДГС – Кости, ТП ДГС – Малко Търново, ТП ДГС – Звездец, ТП ДГС – Средец, покриващи участък от държавната граница с дължина 154 км.
От турска страна в проекта е включена територията на ГД – Къркларели и ГД – Демиркьой на РДГ – Истанбул, която покрива участък от държавната граница с дължина 170 км.
При създаването на картата, участниците в проекта обмениха голям обем информация за състоянието на граничните горски участъци и изградената противопожарна инфраструктура от двете страни на държавната граница. Новата карта е изработена в съответствие с концепцията на Комисията по картография за ранно предупреждение и управление при кризи към Международната картографска асоциация (ICA). Тя е насочена към разработването и прилагането на международни стандарти при картографирането за ранно предупреждение и защита при бедствия. За целта е проектирана и въведена асоциативна знакова система за картографска визуализация на специалното съдържание в обхвата на проекта.
По решение на Българска картографска асоциация – национален представител в ICA, картата на Странджа/Йълдъз ще бъде представена на годишната картографска конференция в Рио де Жанейро.