Да се въведе лимит за обществените поръчки, които може да спечели и изпълни една частна строителна фирма, предлага шефът на регионалната комисия в парламента Димчо Михалевски. Не е ясно какъв точно ще е лимитът и на какъв принцип ще се определя. Първоначално обаче ще бъде направена електронна система, в която всеки гражданин ще вижда коя фирма колко и какви поръчки изпълнява за държавата.
Идеята за подобно ограничение се е родила заради практиката едни и същи фирми да печелят търговете за държавни средства, аргументира се Михалевски. За пример бе посочено, че през 2013 г. само осем големи фирми са си разделили 122 договора за поръчки в строителството на стойност 1,3 милиарда лева, което представлява 66% от всички поръчки на държавата. От своя страна малките фирми, които са 84% от всички строителни компании у нас, са спечелили поръчки едва за 63 милиона лева. За справка малките фирми към началото на 2013 г. са 4400. Средните фирми са 72, като те са си разпределили 423 договора за 548 милиона лева.
Практиката при предишното правителство беше категоризацията на фирмите и по този начин единствено определени големи компании са имали права да поемат дадена работа. Това обаче е довело до закриването на 2600 малки фирми в строителството само за 24 месеца.
Депутатите се опасяват, че съществуват фирми, които играят ролята на брокери и преразпределят изпълнението на поръчките сред други филми срещу съответно облагодетелстване. Затова народните представители обмислят промени в Закона за устройство на територията и Закона за камарата на строителите, с цел облекчение на изискванията към фирмите, като се очаква тази промяна да доведе до възстановяване на конкуренцията между строителите.