Новини

Преговори за мирен космос в Женева

Преговори под егидата на ООН за предотвратяване на милитаризацията на открития Космос се проведоха в Женева с очевидна липса на консенсус, като западните страни дадоха да се разбере, че не споделят виждането на Русия и Китай за обвързващи правила.
През 2008 г. Москва и Пекин предложиха договор за забрана на всякакви оръжия в околоземна орбита и отвъд нея, както и на атаки срещу космически обекти.
„Безопасността и сигурността на пространството на открития Космос са изложени на заплаха“, каза в Женева представител на ООН, пожелал да остане анонимен.
Той добави обаче, че мерките „за доброволна и юридически необвързваща основа“ ще бъдат по-ефективни, отколкото обвързващ договор.
Преговорите в ООН бяха инициирани преди американският президент Доналд Тръмп да съобщи плановете си миналия юни да изгради Космически сили като нов вид въоръжени сили, които да гарантират „американското господство в Космоса“.
Повечето военни операции на Земята разчитат на комуникационните сателити и страните все повече се тревожат, че подобни обекти в Космоса могат да бъдат унищожени, смята бразилският пратеник Гилерми де Агиар Патриот, който председателства двуседмичната сесия в Женева.
„Космосът става все по-важен за цялостното военно господство“, каза той пред журналисти в навечерието на преговорите.
Страните от ЕС включително Германия подкрепят мекия подход за предотвратяване на оръжейната надпревара в Космоса, като прозрачност и мерки за укрепване на доверието.
„Дискусиите засягат възможни правила, които могат да укрепят доверието, да намалят безпокойството и да предотвратят конфликтите“, каза пред ДПА германският пратеник по разоръжаването в Женева, Петер Берверт.
Сесията в Женева, която включва също Индия, Пакистан и Иран има за цел да се формулират различни въпроси, които да бъдат включени в пакт на ООН в бъдеще.
Участниците във форума в Женева разискват също дали да се фокусират върху забраната на определени оръжия или на определени начини на действие в Космоса.
Метеорологичен спътник, които преднамерено бъде насочен към спътник на друга държава може да бъде разглеждан като оръжие, изтъкна дипломат на форума.
Затова няма да е достатъчна само забраната на определени оръжейни системи, но може да е необходимо, да се забранят определени действия, обясни той.
Действията, които могат да се сметнат за враждебни, включват заглушаване на комуникационни сигнали, атака срещу спътници с лазери или ракети, както и взривяването на космически обекти за създаване на космически боклук, който да възпрепятства други космически обекти.

{module [180]}

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us