Нанков: Гражданите ползват значителни облекчения в АГКК
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков се отчете, че през 2017 г. са направени значителни облекчения за гражданите и бизнеса по отношение на режимите на работа на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Той обърна внимание, че почти всички от предоставяните от нея услуги са достъпни и по електронен път и така са с 30% по-евтини, а за други цените са намалени. Основната дейност на агенцията е насочена към преобразуване на данните от картата на възстановената собственост на земеделските земи, повишаване на покритието на страната с кадастрална карта и подобряване на точността на данните, коментира министърът и посочи, че е отпаднала таксата за граждани за изменение на данни.
За близо седем месеца от началото на мандата, МРРБ стартира проекти за 1,5 млрд. лв. основно в пътния сектор, съобщи още Нанков. Почти 900 млн. лв. е стойността на обявените тръжни процедури, а сключените договори са за над 452 млн. лв. Строителството, заедно с вътрешното потребление и износа, са факторите, оказващи влияние върху икономическия растеж, който по данни на Националния статистически институт през третото тримесечие на годината е близо 4%, посочи министърът. Зад тези цифри стои не само общественият интерес, но и отделни човешки съдби – докато през 2016 г. заетите в строителството са били 175 хил. души, то през 2017 г., благодарение на добрия бизнес климат, те са вече 255 хиляди, каза Николай Нанков.
85 млн. лв. са предвидени в бюджета за 2018 г. за дейности по АМ „Хемус“. Предстои проектиране на 50 км от п.в. „Боаза“ до разклона за Плевен и Ловеч и през 2018 г. може да стартира обществена поръчка за избор на изпълнител. Приходите от тол системата ще позволят да бъдат правени по-големи инвестиции не само в инфраструктурни проекти, но и в повишаване на пътната безопасност.
През 2018 г. ще има бум в санирането на жилищни сгради. 880 са завършените по Националната програма за енергийна ефективност, по 550 се работи в момента.
Наддоговарянето на бюджета на ОП „Региони в растеж“ с 211 млн. лв. даде възможност на Министерството на образованието и науката да кандидатства за средства за обновяване на професионалните гимназии, напомни министърът. Той подчерта, че за първи път през този програмен период значителен размер средства – над 40 млн. лв., се влагат и в развитие на спортната инфраструктура в училищата.
{module [180]}