Дни преди началото на новата академична година, Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София посреща проф. д-р инж. Такаши Кийота, ръководител на Лабораторията за редуциране на риска от геотехнически бедствия към японския Токийски университет и ас. д-р инж. Джун Курима за публична лекция на тема „Земетресението Ното 2024 – повреди от втечняване”.
Земетресението в Ното, последвано от цунами, е най-смъртоносното в Япония след това в Тохоку през 2011 г. Бедствието постави множество предизвикателства пред местното население и научната общност и даде нов тласък на научно-изследователската работа на Лабораторията за редуциране на риска от геотехнически бедствия.
Презентациите на проф. д-р инж. Такаши Кийота и ас. д-р инж. Джун Курима ще се проведат ще се проведе в зала 222 в УАСГ от 17 часа.
Проф. Кийота е първият лауреат на Балушевата награда, учредена през 2023 г. от катедра “Геотехника” към Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и Българско дружество по земна механика и геотехническо инженерство. Има има богат практически опит в една от най-известните геотехнически компании в Япония. Прави дисертация в най-престижния университет в Япония – Токийския университет – при световноизвестния проф. Джуничи Косеки. Има фундаментални трудове във връзка с влиянието на структурата на почвата върху склонността на почвите към втечняване. Оглавява редица технически комитети в страната си, включително този за хвостохранилищата в Япония. Проф. Кийота има постдокторска специализация в Университета в Кембридж – Великобритания.
Джун Курима прави дисертацията си във връзка с числено моделиране на втечняването на почвите в Университета в Киото, а от 2023 г. е част от екипа на проф. Кийота в Лабораторията за редуциране на риска от геотехнически бедствия. Един от най-обещаващите млади учени в сферата.
Публичната лекция се съорганизира от катедра “Геотехника” (УАСГ), Българско дружество по земна механика и геотехническо инженерство, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и Национален център по сеизмично инженерство.
Основният език на събитието е английски, а входът е свободен за всички заинтересовани.
*За допълнителна информация и възможности за интервю с проф. Кийота и ас. Курима, моля, обърнете се към Биляна Милева, 0887 04 27 41, b.mileva@yoda-bg.com.