Новини

Редкоземните метали и защо Тръмп си заплю Канада, Гренландия, Панама и Украйна

Как са свързани Канада, Гренландия, Панамският канал и Украйна? На пръв поглед тези географски и политически различни региони нямат много общо, но експертите казват, че има важна икономическа причина зад тези външнополитически приоритети: достъп до важни суровини, далече от намесата на Китай.

Съвременните технологии и отбранителната индустрия зависят от десетки редки елементи и метали, включително литий, кобалт, галий, германий, никел и други редки елементи. Тези ресурси са необходими за производството на всичко – от батерии за електрически коли, през сложни оръжейни системи и изтребителите F-35 на Lockheed Martin, които съдържат над 400 кг редки метали.

Седемнадесетте редкоземни елемента са: церий (Ce), диспросий (Dy), ербий (Er), европий (Eu), гадолиний (Gd), холмий (Ho), лантан (La), лутеций (Lu), неодим (Nd), празеодим (Pr), прометий (Pm), самарий (Sm), скандий (Sc), тербий (Tb), тулий (Tm), итербий (Yb) и итрий (Y). Те често съпътстват минералите на тория (Th), а понякога и тези на урана (U).

Китай контролира значителна част от глобалната верига за доставки на тези ресурси. Пекин е използвал този лост в миналото, принуждавайки САЩ да търсят алтернативни начини за осигуряване на тези минерали, затова сега администрацията на Доналд Тръмп се опитва да увеличи влиянието си в тези региони, богати на минерални ресурси. Канада, Гренландия и Украйна са истинска съкровищница на минерални ресурси. Канада вече е основен играч в минното дело, а Гренландия има големи находища на редки елементи. Добивът на тези ресурси на арктическия остров все още е слабо развит, но интересът на САЩ към придобиването на Гренландия, за който Тръмп говори още по време на първия си мандат, говори за стратегическите разчети на Вашингтон.

Сенаторът от Тексас Тед Круз директно посочи икономическите ползи от потенциално придобиване на Гренландия: „Гренландия има огромни запаси от редки елементи. Ако Съединените щати получат достъп до тези ресурси, това значително ще намали зависимостта ни от чуждестранни доставчици, особено Китай“.

Що се отнася до Канада, министър-председателят Джъстин Трюдо намекна, че желанието на Тръмп да „погълне“ Канада като 51-ви щат може да се дължи на нейните минерални богатства. „Администрацията на Тръмп е добре запозната с количеството критични минерали, с които разполагаме, и затова продължават да обсъждат анексирането“, каза той в Торонто. Украйна и нейните спорни минерални активи Украйна също е в центъра на вниманието напоследък.

Президентът Володимир Зеленски предложи размяна на достъпа до редкоземните ресурси на Украйна срещу продължаваща военна помощ от САЩ. Експертите обаче са скептични относно този ход, тъй като Украйна няма комерсиално значими находища на редкоземни метали. Както обяснява анализаторът Кристофър Екълстоун от Hallgarten & Company: „Работя с редкоземни елементи от 15 години и никога не съм чувал за някакви значителни резерви от тези елементи в Украйна.“

Освен това в страната практически не е имало геоложки проучвания и значителна част от потенциалните находища се намират или в зони на бойни действия, или изискват години инвестиции. Според анализатора на CSIS Грейслън Базкаран, „Отнема средно 15 години, за да се разработи ново поле и струва десетки милиони долари. В условията на война малко хора са склонни да инвестират такива суми.”

През 2010 г. САЩ обявиха, че Афганистан има неоткрити минерални богатства на стойност над 1 трилион долара, но въпреки първоначалното вълнение, така и не се доказа това находище. 

Сега анализаторите правят паралели между случая и твърденията за украинските минерални ресурси. Конкуренцията за минерални ресурси отдавна е ключов компонент на глобалната политика. Намаляването на зависимостта от Китай за важни минерали е един от малкото въпроси, по които има двупартийно съгласие във Вашингтон.

Анализатори казват, че тези метали и минерали са важни не само за енергията, но и за националната сигурност, потребителските стоки и икономиката като цяло. Те играят ключова роля в икономическата война между САЩ и Китай.“ И все пак амбициозните планове на Тръмп се сблъскват с реалността: разработването на нови източници на критични минерали отнема десетилетия, изисква огромни инвестиции и изисква сложни вериги за доставки. Дори ако Вашингтон получи контрол над новите находища, обработката на редкоземни метали все още ще бъде доминиращата индустрия в Китай.

През 2020 г. Еврокомисията създаде Европейски алианс за редките метали European Raw Materials Alliance, който да се справи с недостига в Европа.

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us