
България ще бъде домакин на общото събрание на организацията на европейските геодезисти CLGE догодина. Това стана ясно по време на генералната асамблея на организацията, провела се в Косово през април. Събитието ще бъде от 21 до 23 март 2019 г. в София, като на 21 март 2019 г., ще се проведе международно честване на деня на геодезиста. Вече е ясно, че патрон догодина ще бъде унгарския физик Лоранд ЙОТВЬОШ. Ясни са и геодезистите за годината за 2020 г. – Пири Рейс – Турция, а за 2021 г. Карл Фридрих Гаус – Германия. В тази връзка Ангел Янакиев предлага българската геодезическа общност, съвместно с Университета по архитектура, строителство и геодезия да направим предложение за 2022 г., геодезист на годината да бъде академик Кирил Христов.
Сега общото събрание на организацията на европейските геодезисти CLGE се състоя в Прищина между 19 и 21 април. Събитието съвпадна и с регионалния семинар на тема „Процедури за легализация и регистрация на сгради – предизвикателства и проблеми“. Семинарът беше открит от президента на косовската асоциация на геодезистите Мурат Ходжа и от президента на световната организация на геодезистите FIG Kриси Потсоу, както и от президента на CLGE Морис Барбиери.
Доклади бяха изнесени от представителите на Гърция, Словения, Хърватска, България, БЮРМ, Алабния и Косово. Проведената дискусия показа, че държавите от региона имат различни проблеми свързани с легализацията и регистрацията на сгради в кадастъра и работят за решаването им.
По време на общото събрание бяха приети нови членове на организация – Катастар Макдеония и DGU Белгия. Беше одобрен също така и бюджета на организацията за 2018 г. докладван от ковчежника. Също така беше утвърдена и датата на провеждане на есенната генерална асамблея – на 05 октомври в Барселона. На 4 октомври ще се проведе Inter-carto Барселона.
Дискутирани бяха различни проблеми свързани с развитието на организацията, както и отношенията и с други организации като Световната банка, Съвета на Европа, а също така и връзките между членовете й.
{module [180]}






