Първият в София планетариум отваря врати на 25 ноември. Той е с диаметър на купола 5 м, височина 4,6 м и капацитет на посещения – до 15 души. Намира се в Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“, зад мол Park Center в Южен Парк 2.
Планетариумът е създаден по проект на Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“, с който екипът им спечели наградата в конкурса „Предприемач в науката“ на Фондация „Карол – Знание“. За две години екипът на „Фотоника“ – авиационните инженер-конструктори д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков, оперативният директор Апостол Спасов и главните технолози Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин, с финансовата подкрепа от различни фондации, инвеститори, спонсори, дарителска кампания и напълно доброволчески труд успява да превърне проекта в реалност.
Планетариумът вече е изграден на мястото си, осигурено с подкрепата на Столична община, и привлича вниманието на всеки минаващ наоколо. На 26 ноември софийският планетариум ще отвори врати и за най-нетърпеливите си първи посетители. Довършителните работи по привеждането на съоръжението в готовност вървят с пълна сила и в почивните дни.
Конструкцията на планетариума е разработена от авиционните инженери Недислав Веселинов и Янислав Мирков. Производственият процес по изработката на планетариума е извършен в авио-работилницата на NIKI Rotor Aviation в Правец и в цеховете за ремонт на самолети на HeliAir. Планетариумът е произведен по авиационна технология с използване на композитни материали.
Работното му време ще бъде от 11:00 на обяд до късно вечерта, на всеки кръгъл час ще влизат по 12-15 души. Ще бъдат прожектирани научно-популярни филми за Вселената, океаните и Земята, както и анимационни филми за най-малките в куполен формат. Звездната зала може да се наема за лекции, презентации, обучения и даже фирмени партита. Тъй като проектът е частично финансиран чрез дарителска кампания създателите предвиждат да създадат социална програма с безплатен вход за посетители със специални потребности.
Досега София беше единствената европейска столица без планетариум.
Снимка Фотоникс