
На 17 август руските космонавти Фьодор Юрчихин и Сергей Рязанский ще пуснат в открития космос първия спътник, напечатан в Русия на 3-D принтер, предава РИА Новости.
Спътникът беше доставен на борда на Международната космическа станция още през пролетта на 2016 г.
Директното изстрелване на спътника Tomsk-TPU-120 е планирано за 17 август, когато руският екипаж ще излезе в Космоса, съобщиха от Томския политехнически университет.
От четири до шест месеца спътникът ще бъде в орбита и ще предава към Земята гласови съобщения и телеметрия: информация за параметрите на работната система на апарата.
Наносателитът е с размери 30 см ширина и височина 11 см. Той е разработен в сътрудничество с Ракетно-космическа корпорация „Енергия“ и Института за изследване на физиката на якостта и материалознание, сибирски клон на Руската академия на науките.






