Международен екип от учени, воден от изследователи от японския институт RIKEN, са на мнение, че част от космическия боклук може да се изведе от орбитата на Земята използвайки лазерна система. За целта ще бъде необходимо да се монтира лазер на Международната космическа станция.
С помощта на широкообхватния телескоп Extreme Universe Space Observatory’s (EUSO), който е част от модула на Kibo на борда на МКС могат да се засекат отломки на разстояния до 100 километра. Импулси от лазерът, който все още не е монтиран на МКС, ще намалят значително скоростта на засечените космическите отломки и ще ги изтласкат към земната атмосфера, където ще изгорят. Лазерът ще използва възможностите на оптичните влакна, които позволяват едновременно висока мощност и висока честота на импулса.
Учените, които стоят зад стратегията, планират да започнат с 20-сантиметрова версия на телескопа EUSO и лазер със 100 оптични влакна. При успешно приключване на експеримента, на борда на МКС ще бъде монтиран три-метров телескоп с лазер с 10000 оптични проводника за достигане на максималния обхват от 100 километра.
Сегашните методи за справяне с космическите отпадъци включват методи, които използват газови облаци, въжета и мрежи. Те са по-приложими в улавянето на големи парчета боклук.