Новини

Вече има и глобално замъгляване


Видимостта в ясните дни е намаляла значително в голяма част от света от 70-те години насам заради нарастващия брой замърсители във въздуха, констатират американски учени.
Феноменът, наречен от тях „глобално замъгляване“, се проявява особено силно над южните и източните части на Азия, Южна Америка, Австралия и Африка. Виновни за това са т. нар. аерозоли – малки частици от сажди, прах или капчици, изхвърляни в атмосферата при изгарянето на минералните горива, тропически гори и други обекти. Парникови газове като CO2 и SO2 обаче не влияят на прозрачността на въздуха, тъй като са безцветни, уточняват учените.
Според Робърт Дикинсън от Тексаския университет, който е единият от изследователите, стигнали до заключението за „замъгляването“. нивото на аерозолите се покачва значително над голяма част от света. Дикинсън заедно с учени от университета в Мериленд са проследили данни за видимостта в ясни дни от 3250 метеорологични станции по света за периода от 1973 до 2007 г. Впоследствие данните са били потвърдени чрез сателитни наблюдения. Видимостта остава относително стабилна над Северна Америка и дори се е подобрила над европейския континент.

Автор

Super User




От категорията
  • До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.
    До 16 октомври се набират млади пътници за Европа, родени 2006 г.

    Европейската комисия обяви днес набирането на 35 500 желаещи 18-годишни младежи, които догодина да пътуват в ЕС безплатно, за да го опознаят, по инициативата DiscoverEU.

  • Обясниха защо расте Еверест
    Обясниха защо расте Еверест

    Учени смятат, че са открили обяснение за продължаващия растеж на връх Еверест, предаде Ройтерс. Най-високият връх на Земята, извисяващ се на 8848 метра, все още

  • Мъск тества в Румъния сателитите си
    Мъск тества в Румъния сателитите си

    Сателитната компания “Старлинк” на американския милиардер Илон Мъск провежда тестовете в Румъния със съгласието и подкрепата на Националния орган за администрация и регулиране на съобщенията

Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us