Без категория

Геодезия и водопади: Боров камък, Врачанско

На 8 септември 2023 г., по инициатива на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ – Момчил Цветанов, беше направено официално измерване на водопада Дяволското пръскало в Стара планина. Измерванията, извършени в присъствието на експерти от Централен Балкан, бяха направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от УАСГ, и доведоха до изненадващ резултат: докато височината на известният като „първенец“ на България водопад – Райското пръскало е 124.5 метра, то Дяволското пръскало показа шокиращите 202.5 метра. По-късно, отново по инициатива на Момчил Цветанов беше направено измерване на Мечкулски водопад в Пирин, който също се оказа „рекордьор“ за планината с височина от 51.2 м.

Тези две измервания поставиха на дневен ред редица въпроси, свързани с водопадите у нас и измерването им, което инициира стартирането на научно-изследователски проект към ЦНИП при УАСГ, за създаване на национална база геопространствени данни за това ценно природно богатство.

В проекта са включени редица специалисти, сред които преподаватели от УАСГ, климатологът проф. Георги Рачев и доц. Ахинора Балтакова – геоморфолог, от СУ „Св. Климент Охридски“ и други колеги. От научна гледна точка, проектът поставя редица предизвикателства пред екипа, свързани с критериите за определяне на водопадите, спецификата на отражателната повърхност за измерването им, методите за измерване, достъпа и т.н.

В сътрудничество и благодарение на екипа на доц. Б. Александров, сп. Геомедия започва да публикува поредицата Геодезия и водопади, в която ще популяризираме направените измервания, добавяйки към сухите данни и щипка романтика с направените от геодезистите снимки.

 

Водопад „Боров камък“

с. Згориград, област Враца

Височина: 66.6 m

Среден наклон: 79⁰

Приблизителни координати: 43.1518, 23.5048

Водопадите в карстов район често предлагат контрастираща на  околния пейзаж промяна на терена преди достигането им. „Боров камък“ не прави изключение. Ако се спускате към него, следвайки формираната от сливащите се в подножието на връх Дудил два потока рекичка, сякаш навлизате в някакъв приказен свят. Сред огромната букова гора, потокът кротко се извива между огладените от окарстяването варовикови скали. Прехвърлящата се от бряг на бряг пътечка с нищо не подсказва какво предстои. Едва когато се появят дървените перила, усещането за промяна на терена се появява.

Отвесът на водния пад буквално изскача пред нас, когато заставаме на малкото дървено мостче, точно над горната точка на водопада. От основата на голяма, заклещена сред другите скали канара, водата се хвърля от десетки метри, разбивайки се на хиляди пръски и воал от воден прах.

Досегашната информация за  височината му сочеше цифрата 63 метра. При огледа на водопада се констатира, че стръмният скален участък в зоната на падане на водата и продължаващ под нея, също е част от водопада. Участъкът има осреднен ъгъл от над 40⁰ и преодолява височина от 10 метра, които добавени към отвесния пад, увеличават височината на водопад „Боров камък“ до окончателните 66.6 метра. В измерванията са участвали планинският водач Момчил Цветанов и Росен Стефанов.

Водопадът има своята популярност, а изградената по долината на реката атрактивна еко пътека дава възможност за по-лесен достъп. По самата долина има още няколко формирани водопада с височини между 3-4 и 8 метра, които също допълват очарованието по време на прехода.

Автор

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us