Новини

Британци изучават родната акватория за археология

Мащабен българо-британски проект за изследване на акваторията на Черно море под българска юрисдикция бе одобрен от министъра на културата Вежди Рашидов. Рашидов подписа разрешение за теренно археологическо проучване между Центъра за подводна археология и британския университет в Саутхемптън договор. Това е първият мащабен изследователски проект за изследване на Черно море с единствено археологическа насоченост.

Проектът ще бъде реализиран в пълно съответствие с Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство (2001 г.), по която България е страна. Подводното наследство, ненапразно наричано и „невидимото наследство“, съставлява може би най-застрашената част от културното ни наследство. Изследователският проект за подводни археологически научни изследвания в Черно море има за цел да илюстрира най-добрите международни практики в отговор на различните заплахи към това наследство.

Основната цел на проекта е да бъде съставена карта на подводното културно наследство, да бъде обогатена информацията за промените в морското ниво и климата, повлияли живота на праисторическите и исторически общества в черноморския регион. За да бъдат постигнати всички тези цели, морското дъно ще бъде картирано с помощта на набор от методи и техники, ще бъдат локализирани и идентифицирани археологически обекти и материали, ще бъдат взети и проби от дъното, за да бъде събрана по-детайлна информация за променящата се околна среда. За гарантиране на максимално добро покритие на изследваната акватория, проучванията ще бъдат осъществявани от борда на два плавателни съда – един за плитки и един – за дълбоки води. Финансирането е изцяло гарантирано от безвъзмездна помощ от благотворителен фонд – Фондация за експедиции и образование, предоставена на университета в Саутхемптън. Проектът е тригодишен.

Author

Geomedia Magazine




От категорията
Гео-портал на минестерството на отбраната

Contact Us