Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.
Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.
Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.
Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим това с изложби, в които публиката да се докосне до математиката, каза д-р Фолкер Гейблер, който отговаря за изложбите и връзките с обществеността на Хайделберския лауреатски форум. Ученици и студенти са чести посетители на музейните изложби.
Леонардо не е бил математик, но е проявявал голям интерес към науката. Изложбата показва колко много аспекти от математиката са били любопитни за ренесансовия творец, като фокусът й е върху значимостта на идеите на Леонардо. Не всички негови изобретения са се оказали ефективни, но нашата задача бе да покажем научните му търсения и идеи, каза д-р Гейблер.
Една от тях е мостът на Леонардо да Винчи. Идеята му била да създаде мост, който да бъде стабилен, без да е нужна сложна конструкция, много материали и дълго строителство. Изложбата дава възможност на публиката да сглоби сама моста на Леонардо от картонени ленти. Експозицията предлага копия от чертежите на ренесансовия майстор, които служат като указание за сглобяването.
Експозицията представя и дава възможност за работа с многостени. Да Винчи работи с известния за времето си математик Лука Пачоли и прави илюстрации на твърди тела за книгата на Лука Пачоли от 1509 г. „Божествената пропорция“. Това са първите илюстрации на полиедри във формата на „плътни ръбове“, позволяващи да се види структурата.
Изложбата на MAINS в Сенаторската зала на стария Хайделбергски университет показва и експоната „10 минутен музей“. С него групата Imaginary, чиято мисия е да демонстрира интерактивно математически решения за широката публика, показва приложението на математиката в изследванията на климата.
Сред представените проекти в експозицията е и Fence Challenge. Това е пример за демократизиране на математиката, обясни пред БТА съавторката на проекта д-р Ерика Ролдан. С предизвикателството, чиято цел е да се огради максимално голяма площ с помощта на 12 блокче пентамино – фигури, образувани от пет еднакви квадрата, се ангажират хора от цял свят, обясни тя. Задачата може да се решава аналогово, чрез фигурите върху хартиено поле, както и в приложение, и във видеоигра. Има над 40 милиона комбинации, ние от екипа знаем решението и очакваме да разберем кой от участниците ще се справи най-добре, поясни Ролдан, която представи проекта в рамките на гостуващата изложба на MAINS. Вече са предложени над 5000 решения на предизвикателството от участници от Мексико, от европейски държави. Д-р Ролдан е математик и ръководи изследователската група по стохастична топология в Института Макс Планк за математиката в науките, в Лайпциг. Тя работи по множество проекти за приложение на математиката в различни сфери на живота и проявява особен интерес към връзката на математиката с изкуството.
На Хайделбергския лауреатски форум математичката Мойра Час, преподавател в университета „Стоуни Брук“ в САЩ, представи изложбата си, посветена на Бутилката на Клайн – двумерна повърхнина, която има само една страна.