Инж. Силвия Цвяткова, главен секретар на БКА
Годишното общо отчетно събрание на Българската картографска асоциация (БКА) се проведе на 20 май 2013 г. в Лаборатория по картография към УАСГ. Председателят на УС проф. Теменужка Бандрова представи годишен отчетен доклад за дейността на Асоциацията през изминалата година.
Основен акцент в доклада бяха организираните от БКА събития. От 18 до 22 юни 2012 г. в Албена се проведе IV Международна конференция по картография и ГИС. Организатори на конференцията бяха: БКА; Международната картографска асоциация (МКА) и УАСГ. За пореден път патрон на конференцията беше еврокомисар Кристалина Георгиева. Конференцията събра 150 участници от 33 държави, като успоредно се проведе и двудневен Семинар по ранно предупреждение и ръководство при кризи, организиран от проф. Милан Конeчни със съдействието на негово превъзходителство посланикът на Чехия Павел Вацек. Три от комисиите в МКА проведоха своите годишни срещи по време на конференцията, на които взеха важни решения за своето бъдещо развитие. Проведе се и Кръгла маса по ранно предупреждение и ръководство при кризи. Тематиките на конференцията бяха покрити чрез 100 доклада. Организирани бяха няколко социални прояви, на които участниците можеха да обменят мисли и идеи в различни направления.
По случай 70-годишнината на УАСГ Техническия университет, Делфт, Холандия, БКА и Лаборатория по картография към УАСГ организираха курс на тема: „3D Urban Visualisation. Open Web Technologies“. Целта на 5-дневния курс бе да въведе участниците в тридименсионалното моделиране на градска среда чрез използване на open-source софтуер. Курсът беше с продължителност 40 учебни часа и основен лектор беше доц. д-р инж. Сийка Златанова, ТУ Делфт.
БКА се включи и в обсъждането на проекта за Наредба за ЕТК, като направи събрание и изпрати становище до Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
През октомври 2012 г. БКА се обявява за стриктно спазване на Закона за авторското право и сродните му права и декларира, че ще защитава своите членове.
България отбеляза ХІV Световен ден на Географските информационни системи на 14 ноември 2012 г., като основни организатори на събитието бяха ЕСРИ България, ГИС-Варна, ГИС-София, а БКА бе официален партньор.
Проф. Теменужка Бандрова не пропусна 170-ата годишнина от издаването на първата географска карта на България на български език, изработена от българина Александър Хаджи Руссет (1810 – 1861 г.). (Виж. Брой 2, Година 2013, на Геомедия)

Колеги от Геодезически факултет на УАСГ и от картографската общност на България почетоха паметта на проф. Бенямин Коен на 1 март 2013 г., като бе открита паметна плоча, а лабораторията по картография вече носи името му.
В УАСГ се състоя изложба на 103 детски рисунки – карти на света, които участват в 8-мия Национален конкурс за детска карта на света „Моето място в съвременния свят“, организиран от БКА. Първи награди получиха 6 деца, чиито рисунки ще участват в международната изложба за детска рисунка „Карта на света“ в гр. Дрезден, Германия по време на 26-та Международна картографска конференция, 25-30 август, 2013 г.
За предстоящата ХХVІ Международна картографска конференция, която ще се проведе в Дрезден, има 5 приети доклади на членове на БКА, а в съпътстващата конференцията изложба ще бъдат представени картографски продукти на шест български фирми.
Проф. Бандрова очерта предстоящите дейности, свързани с организирането на Петата юбилейна международна конференция по картография и ГИС, която ще се проведе от 16 до 20 юни, 2014 г. в Албена, България (www.cartography-gis.com).
Като бъдещи задачи БКА постави работата по стандарти за географските наименования; създаване на регистър на фирми, представящи геопространствена информация; определяне на правила за препоръка на картографски произведения от БКА. Разбира се за изпълнението на тези задачи са необходими участие на БКА в проекти и конкурси за тяхното финансиране.