Първите си разговори първобитните хора най-вероятно са водели във връзка с работата. Такова е заключението на учени от университета в Бърлкли, анализирали развитието на езика отпреди 2,5 милиона години. Според тях изработването на каменни сечива е стимулирало еволюцията на езика. Много е възможно е първото артикулирано изречение да е било: „Сечиво лошо“.
„Използването на звуци или жестове за неемоционални понятия като „да“, „не“, „тук“, „там“, „добре“ и „лошо“, вероятно е било много полезно при ученето“ – каза ръководителят на изследването Томас Морган.
Той и екипът му направиха серия от експерименти, с които да научат студенти как се дялат олдовански каменни сечива. Те са изработвани от хомо хабилис, а вероятно и от хомо рудолфенсис и австралопитекус гархи.
Опитвайки пет различни начина за преподаване на умението да дялат олдовански каменни сечива на над 180 студенти, учените установиха, че съпътстваната с реч демонстрация е много по-ефикасна от имитацията и невербалното показване с жестове.